Mayıs 2, 2019

IŞİD, Korkunç Sri Lanka Saldırısını Bitcoin İle Fonladı!


Son güncellenme : 25.10.2022 - 00:34

İsrail Blockchain istihbarat şirketi Whitestream‘e göre, Sri Lanka’da Paskalya Pazarının intihar saldırısı eyleminde 253 sivilin ölmesinde Bitcoin‘de rol aldı.

Ajans, DAEŞ’in Bitcoin’leri fiat paraya dönüştürmek amacıyla Kanada merkezli ödeme ağ geçidi olan CoinPayments‘ı kullandığını ortaya koydu. Şirket, IŞİD‘in katkı sağlamak için kullandığı cüzdanlar ve CoinPayments tarafından tutulan Bitcoin hesapları arasında yapılan büyük çaplı işlemler tespit etti.

Whitestream, ödeme şirketinin cüzdanlarındaki bakiyelerin, Paskalya saldırısından bir gün önce 500.000 dolardan 4.5 milyon dolara çıktığını farketti. Şirket, CoinPayments’ın bakiyelerinin, bu saldırılar gerçekleştikten hemen sonra 500.000 dolara geri düştüğünü ekledi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere söz konusu ödeme şirketi, büyük çaplı işlemleri gerçekleştirdiklerini itiraf etti. Bununla birlikte, paranın terörist gruplarla bağlantıları hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Whitestream, Globes’e şöyle konuştu:

“CoinPayments, cüzdanlarının dahil olduğunu kabul ediyor, ancak IŞİD’le bağlantılı olduğunu reddediyor. Şirketin cüzdanlarının kullanımının farkında olmaması mümkün, çünkü belki de IŞİD para transferi yapmak için bu tarz şirketleri kullanıyor.”

Işid – Bitcoin Bağlantısı

Itsik Levy ve Uri Bornstein tarafından kurulan Whitestream, geçtiğimiz iki yıldan beri DAEŞ bağlantılı olan bitcoin cüzdanlarını izlediğini doğruladı. Şirket, sonunda farklı dönemlerde aktif şekilde bağış alan bir Bitcoin cüzdanına odaklandı ve IŞİD bağış toplama sitesinde listelenen bitcoin cüzdan adresinden yapılan iki işlemi doğrulamayı başardı.

Levy, ödeme işlem şirketinin bilerek veya bilmeden IŞİD fon kampanyasını kolaylaştırdığını belirttiklerini söyleyerek, CoinPayments’a yapılan işlemleri takip edebildiklerini belirtti.

Levy, “Terör örgütünün, CoinPayments aracılığıyla birçok bitcoin adresine sahip olduğunu ve her bağışın değişik bir adrese gönderildiğini varsayıyoruz” dedi.

“Sri Lanka terör saldırılarının yaşanmasından önceki gün, bu adreste yaklaşık 9.800 dolar değerinde Bitcoin ile yapılan büyük iki işlem tespit ettik.”

Whitestream, kripto para bazlı ödeme ve takas şirketlerinin büyük ölçüde düzensiz bir ortam içinde çalıştıklarına inanıyordu. Bu da,Terörist örgütlerin, dünyadaki saldırılarını finanse etmek amacıyla onlardan yararlanmalarını kolaylaştırıyordu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Ccn

Yazar Birkan BİÇİCİ hakkında :

Yaklaşık 3 yıldır Tv kanalı, haber sitesi gibi çeşitli mecralarda Editör olarak çalışıyorum. Bitcoin ve Blockchain'in gittikçe önemli hale gelmesiyle birlikte sektör hakkında yaptığım araştırmaları ve sektörle ilgili önemli bilgileri sizlere yardımcı olmak için Koinfinans bünyesinde paylaşıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?