İş Bankası, Dış Ticarette Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk Türk Bankası Oldu

0
295

Türkiye’de dış ticaret ağında Blockchain teknolojisini kullanan ilk banka Türkiye İş Bankası oldu. 27 Mayıs tarihinde yapılan pilot işlemde, dış ticaret finansmanı dağıtık defter teknolojisi kullanılarak yapıldı. Bu işlemin tarafları ise Türkiye İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank oldum İşlem Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Bu işlem Türkiye’de Blockchain teknolojisinin yaygınlaşması adına büyük bir adım. Çünkü dış ticaret ağında verilen bu çözüm sayesinde taraflar daha güvenli, daha saydam ve daha hızlı bir şekilde anlaşma yapıp yürütebiliyorlar. Bu işlem dağıtık defter teknolojisinden yararlanıyor ve bu sayede taraflara sadece gerekli bilgiler veriliyor. Anlaşmalar bu şekilde daha hızlı ve verimli olabiliyor. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi sayesinde ise tarafların bilgileri herkese dağıtılmıyor. Sadece Banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans dünyasına özel gizlilik sağlanıyor.

Peki bu ilk pilot işlem ile ilgili tarafların yöneticileri neler söyledi. Gelin biraz da bu konuya yakından bakalım.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları söyledi: “İş Bankası olarak teknoloji alanında imza attığımız ilklerle müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunuyoruz. Şimdi de blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın en geniş blockchain ağına sahip R3’e üye olan ilk Türk Bankası olarak, bu defa blockchain teknolojisi ile Türkiye’de pilot çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ödeme garantisi işleminde de ilk Banka olma gururunu taşıyoruz.”

Marco Polo’nun dış ticaret finansmanına, Blockchain ile getirdiği yeniliği ilk kullanan firma olma gururunu yaşayan, Şişecam CFO’su Görkem Elverici ise şunları söyledi: “Topluluğumuz, müşterileri ve tedarikçileri dahil tüm ekosistemine en iyi hizmetler ve deneyimler yaşatmak için her türlü dijital çözümleri geliştirmeye ve kullanmaya devam etmektedir.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın