İran’da 1.100 Yasadışı Bitcoin Madenciliği Devlet Tarafından Kapatıldı!

İran yerel basınında yer alan habere göre, ülkenin elektrik dağıtımı ve üretiminden sorumlu kurum olan TAVANIR tarafından 1.100 yasa dışı BTC madenciliğinin kapatıldığı bildirildi. Ayrıca yasa dışı BTC madenciliğini yapanları ihbar etmeleri durumunda halka 2400 dolar ödül verilecek.

İran, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında kripto para madenciliği için teşvikler ve yetkilendirmelere sıcak bakıyordu. Fakat yüksek enerji tüketimi ve şikayetler doğrultusunda yasa dışı oluşumların arttığını ve önüne geçilmesi gerektiğini söylediler.

TAVANIR’ın başındaki isim Rajabi Mashhadi, güç tüketiminin fazla olduğu bu alanda yakalanmamak için bazı madencilerin endüstri merkezlerinde maden yaptıklarını düşünüyor. Bununla birlikte, petrol üretiminde başta gelen ülkede, kripto para madenciliğinde kullanılan ekipman ve donanımların kaçakçılığını önlemek adına da çalışmalar sürüyor.

İran sivil toplum gazetesi Financial Tribune’de yer alan habere göre, 2019 yılından beri 624 maden çiftliği devlet tarafından lisanslanmış durumdadır. Fakat geçtiğimiz ay Başkan yardımcısı Eshaq Jahangiri Kouhshahi, tüm madencilerin yakında hükumete kaydolmaları gerektiğini açıkladı.

BTC madenciliğinde önemli bir parametre olan Elektrik enerjisi gücü İran’ı cazip kılan en önemli özellik olabilir. Ucuz enerji sayesinde Ukrayna ve Çin’den Bitcoin madencilerini ülkeye çekmeyi de başarmışlardı. Resmi açıklamalarda yer alan bilgiye göre elektriğin birim fiyatı 0.01 dolar gibi düşük seviyelerden kullanılabiliyor. Son olarak İran’da madencilik yapanlara devlet, ek olarak % 50’ye varan enerji indirimleri veriyor.

Tüm bu kripto para yaygınlaştırma ve madencilik çalışmaların, ABD hükumetine karşı ekonomik ve politik olarak özgürleşme adımları olduğunu da görmemek olmaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.