Ocak 27, 2020

İran, ABD Yaptırımlarından Kaçınmak İçin Bitcoin Stratejisine Dönüyor

Son iki yılda ABD’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımlar etkili oldu ve İran ekonomisini yüzde 10 ila 20 oranında daralttı. Ancak bu yaptırımlar, İran tarafından yasal engellerden kaçınmak için gittikçe artan şekilde kullanılan Bitcoin gibi kripto para birimlerini de hızlandırdı. Bu, uluslararası düzenleyiciler tarafından Bitcoin üzerinde bir baskıya yol açtı.

İran hükümeti uzun zamandır geleneksel bankacılık sistemi dışındaki uluslararası ticareti desteklemek için kripto para birimlerini kullanmaya ilgi duyuyor. Temmuz 2018’de Başkan Hassan Rouhani’nin yönetimi, ulusal bir kripto para birimini çıkartma niyetini açıkladı.

Bir ay sonra, İran Merkez Bankası’na bağlı bir haber ajansı, ulusal kripto para biriminin birçok özelliğini, İran’ın ulusal para birimi olan Rial tarafından destekleneceğini belirtti.

Kripto para birimlerinin altında yatan teknolojiyi geliştirmek için birden fazla blockchain projesi, geçtiğimiz yıl merkez bankası ve dört İran bankası tarafından test edildi (üçü yaptırım altında).

Çeşitli raporlara göre, kripto para birimi işlemleri zaten İran halkı tarafından popüler. Bazı göŕüşlerse Bitcoin’i İran’da para kazanmanın tek yolu olarak tanımladı.

İran Madenciliği Tanıdı

Ayrıca, İran hükümeti madenciliği ekonomik bir sektör olarak kabul etmiş görünmektedir. Ağustos 2019’da, ucuz elektriği kötüye kullanmak için madencilik faaliyeti ile ilgili bir ay süren sert baskılardan sonra kabine, madenciliği ekonomide yasal bir sektör olarak tanıyan bir düzenleme yayınladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.