Eylül 29, 2023

IOTA, Ethereum Uyumlu Shimmer Zincirini Başlatarak Yeni Bir Aşamaya Girdi!


IOTA ağı, Shimmer EVM Kamu Akıllı Sözleşme Zincirinin piyasaya sürülmesiyle resmen yeni bir döneme girdi.

Blockchain, akıllı sözleşmeleri destekleme yolculuğuna birkaç yıl önce Shimmer veya ağa bağlı izinsiz bir çoklu zincir çözümü için bir plan tasarlayarak başladı. Bu çözüm, zincirler arası iletişim için temel katman olarak DAG’ı kullanmakta.

IOTA Akıllı Sözleşmeler (ISC) projesi resmen başlayarak olumlu sinyaller verdi. Yıllar süren inşa ve kolektif çabaların ardından, gerçek bir token olan Shimmer EVM’ye sahip bir ağdaki ilk halka açık ISC zinciri doğdu.

IOTA’daki büyük yenilikleri ilerletmek için oluşturulan SMR token’lı bir ağ olan Shimmer, beklenen açıklamayı X hesabında duyurdu. Bir tweet’te “Tamamen EVM Uyumlu Akıllı Sözleşmeler artık halka açık ShimmerEVM zincirinde mevcuttur. Shimmer ve ağdaprogramlanabilirliğin ilk adımı” yorumu yaptı.

IOTA kurucu ortağı Dominik Schiener, Shimmer’ın “gerçek faydaya ve gelişen bir ekosisteme sahip bir Katman-1 ağı” olduğunu belirterek önemli işlevselliğine dikkat çekti.

DeFi, GameFi ve IOTA’nın pazardaki ilerleyişini desteklemek için tamamen EVM uyumlu. Şimdi bunu en büyük Web3 ekosistemlerinden biri haline getirmek için birlikte çalışıyoruz.

Bir blog yazısında belirtildiği gibi, ShimmerEVM zinciri çoklu zincir ortamında bir ilktir ve akıllı sözleşmelerin yanı sıra köprüsüz L2 çapraz zincir değer transferlerinin işlenmesine izin vermek üzere tasarlanmıştır.

Kullanıcılar SMR tokenlerini ve gelecekte NFT’leri ve özel Yerel Varlıkları özel bir köprüye gerek kalmadan Firefly aracılığıyla ShimmerEVM’ye gönderebilecekler. Böylece oluşturulan ilk zinciri takiben birçok yeni zincirin oluşumunun önü açılacak.

Yeni ShimmerEVM başlangıçta halka açık bir zincir olarak başlatıldı, ancak zamanla IOTA Vakfı zincirin kontrolünü topluluğa devredecek. Zinciri daha da merkezsizleştirmek için, doğrulayıcıların süper çoğunluğu kademeli olarak topluluğa verilecektir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?