Mart 11, 2020

IOTA, 2 Milyon Dolar’lık Saldırıdan Yaklaşık Bir Ay Sonra Tekrar Çevrimiçi

IOTA ağı, Trinity cüzdan yazılımı kullanıcılarına yapılan bir saldırının ardından gelen uzun bir kapanıştan sonra Salı günü tekrar çevrimiçi oldu.

12 Şubat’ta saldırı gerçekleştiğinde, ağın gelişimini denetleyen ve Koordinatör düğümünü çalıştıran IOTA Vakfı, değer işlemlerini durdurmak ve Trinity kullanıcılarını hırsızlıklarından korumak için platformu durdurdu. Güvenlik açığı nedeniyle kullanıcılardan yaklaşık 2 milyon Dolar’lık IOTA çalındı.

Grup, IOTA Vakfı’nın kullanıcılarını yeni hesaplara geçirdiğini ve Salı günü işlem onay sistemine yeniden başladığını söyledi.

Aynı zamanda ekip, kullanıcılara güvenli bir hesaba geçmelerini sağlamak için yeni bir araç sundu. Salı günkü bir blog yazısında, IOTA Vakfı geçişin tamamlandığını ve platformun tekrar çevrimiçi hale getirildiğini duyurdu.

Blog gönderisine göre, ekip hala saldırganı tanımlamak için çalışıyor.

“FBI, yanı sıra İngiltere, Alman ve Malta polisi ile saldırganı tanımlamak ve izlemek için çalışmaya devam ediyoruz. Platformun yeniden başlatılmasıyla birlikte şüpheli herhangi bir faaliyeti aktif olarak izliyoruz.”

Blog yazısı ayrıca IOTA Vakfı’nın gelecekte benzer bir olay olasılığını azaltmak için alacağı hamleler hakkında ayrıntılar verdi.

“IOTA Vakfı, yazılım güvenliği uygulamalarında yakında yapılacak değişiklikler, güvenlik yeteneklerimiz ve kaynaklarımızdaki iyileştirmeleri gözden geçiriyor. IOTA ağındaki kullanıcı hesaplarını işleyen herhangi bir yazılım için eğitim alanındaki çabalarımızı ve en iyi uygulamaları genişleterek dahili süreçleri de elden geÇiRiyoruz.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.