Internet Computer Nedir? ICP Nedir? Internet Computer Hakkında Detaylı Rehber

CoinMarketCap’te bu haftanın başlarında bir kripto ortaya çıktı. Internet Computer (ICP) adlı yeni bir kripto para birimi, 10 mayısta piyasaya sürülmesine rağmen geçtiğimiz haftaya çarpıcı bir başlangıç yaptı ve değeri 45 milyar dolara fırladıktan sonra en büyük dijital paralar arasında kendisine 8. sırada bir yer buldu.

ICP coin’in fiyatı ilk günkü zirvesi olan 737 dolardan kademeli olarak düşmüş, 23 Mayıs 2021 itibariyle 140 dolar civarında seyrediyor olsa da, yatırımcılar yeni kripto para biriminin gelecekte büyüme potansiyeli olup olmadığını merak ediyor olabilir. Biz de bu nedenle bu yeni kripto para birimi ICP’nin ne olduğuna göz atmaya karar verdik.

Rehber İçeriği

Internet Computer Nedir?

Internet Computer (ICP), 10 Mayıs’ta başlatılan bir kripto token’ı ve blockchain inovasyonudur. Uygulamaları ve platformları güçlendirmek için Ethereum blockchain’ine benzer akıllı sözleşmeler kullanır. Amacı, geliştiricilerin teknolojiyi kullanarak web siteleri, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları gibi diğer internet hizmetlerini oluşturmasına izin vermektir.

Internet Computer, yardımcı programını diğer akıllı sözleşme özellikli blockchainlerin çoğundan çok daha iyi hale getiren birkaç yeni özelliğe sahip, halka açık bir blockchaindir. Internet Computer, işlemleri bir saniyeden daha kısa sürede ve Ethereum ağının kullanım maliyetinin çok altında gerçekleştirebilir.

ICP; Big Tech hizmetlerini kullanmadan, herhangi birinin İnternet üzerinde yazılım oluşturmasına veya içerik yayınlamasına izin vermesi beklenen Internet Computer Protocol adı verilen kendi tescilli protokolü üzerinde çalışan dijital bir token’dir.

DFINITY vakfının araştırmaları sayesinde şirket, blockchain ve kriptografi endüstrisinde birçok atılım gerçekleştirdi. Bu yenilikler sınırsız kapasiteyle inanılmaz hızlı işlem sürelerine ulaşmasını sağladı ve blockchainin işlem süreleri internetinkilerle kıyaslanabilir hale getirdi. DINITY kurucusu Dominic Williams’a göre protokol, “hacklenmeye karşı korumalı bir platform” sağlıyor, maliyetleri “önemli ölçüde” düşürüyor ve birlikte çalışabilirlik sağlıyor.

Internet Computer’ın Kısa Tarihi

Domic Williams, 2016 yılında DFINITY vakfı aracılığıyla Internet Computer’ı kurdu. DFINITY, kriptografi ve blockchain teknolojisinde önemli uzmanlara sahip 180’den fazla ekip üyesine sahiptir. Yıllarca süren araştırma ve geliştirme çalışmaları sayesinde, kâr amacı gütmeyen vakıf, blockchain teknolojisinin ölçeklenmesine yardımcı olabilecek çığır açan kriptografi yeniliklerini keşfetti.

Internet Computer token’ı halka sunmadan önce, vakıf; Andreessen Horowitz, Polychain Capital ve Electric Capital gibi birkaç üst düzey risk sermayesi şirketinden finansman sağladı. Projeyi destekleyen böylesine prestijli VC firmalarıyla, DFINITY ekibinin ne yaptıklarını bildiğine ve işlerini yürütecek fonu olduğuna emin olabilirsiniz.

Internet Computer Token (ICP)

Platformun yerel token’ları, ICP’ler olarak bilinir. Internet Computer ağındaki token, esas olarak ICP ağındaki gücü işlemek için kullanılır. Bu işlemlerde kullanılan token’lar yakılarak ICP’yi deflasyonist bir para birimi haline getirir.

ICP token’lar, yönetişimi kolaylaştırmak, bilgi işlem için cycle’lar üretmek ve katılımcıları ödüllendirmek gibi üç önemli rol oynarlar. Katılımcı ödülleri açısından, ağ, hayati roller oynayanları ödüllendirmek ve teşvik etmek için yeni ICP’ler hazırlayarak ağın çalışmasını sağlar.

Şu an itibariyle, dolaşımda yaklaşık 123 milyon token var ve toplam ICP token arzı 469 milyondan fazla. ICP tokenlerinin iki tür doğal alıcısı vardır. İlk tür, ağ yönetişimine katılmaya ve oylama ödülleri kazanmaya istekli token sahiplerinden oluşur. İkinci tür, hesaplama için ödeme yapmak üzere ICP token’larını Cycle’lara dönüştürmek isteyen geliştiricileri içerir.

Internet Computer’ı Özel Yapan Nedir?

ICP, hızlı işlem sürelerine sahip diğer akıllı sözleşmelere olanak sağlayan blockchainlerden farklı olarak (ADA, DOT ve SOL), halihazırda kendi blockchaininde çalışan merkezi olmayan programlarla birlikte başlatıldı. Bu programlardan bazıları, merkezi olmayan bir borsa (DEX), sosyal medya platformu ve bir mesajlaşma uygulamasını içeriyor. Bu protokollerin ICP’de bulunmasının, ağın benimsenmesini artırması ve bu kripto para biriminin boğa piyasasında iyi performans göstermesi için Internet Computer’a yardımcı olması bekleniyor.

Internet Computer, internetin işlevselliğini arka uç yazılımları barındıracak şekilde genişleterek onu küresel bir bilgi işlem platformuna dönüştürür. Internet Computer platformu, ticari bulut hizmetlerini ve sunucu bilgisayarlarını kullanmadan doğrudan genel internete kod yükleyerek web sitelerinin ve kurumsal BT sistemlerinin oluşturulmasına izin verir.

Internet Computer Projesinin Ana Hedefi İki Yönlüdür:

  1.  Blockchain Teknolojisinin Hızını Artırmak
  2. Web siteleri ve blok zincirleri tarafından yaygın olarak kullanılan Amazon Web Services (AWS) gibi Big Tech protokollerinin varlığını sınırlandırmak.
Blockchain Teknolojisinin Hızını Artırmak

Internet Computer, dünya çapındaki bağımsız veri merkezlerinden oluşan bir ağ tarafından çalıştırılan ICP (Internet Computer Protocol) adı verilen merkezi olmayan bir protokol kullanır. 10 Mayıs 2021’de Internet Computer; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da 1.300 node çalıştıran 48 veri merkezi tarafından destekleniyordu.

Ağın, bu yılın sonuna kadar 4.300 node çalıştıran 123 veri merkezi ile yeni merkezi olmayan uygulamaların (dApps) oluşturulmasını desteklemek için katlanarak büyümesi bekleniyor. Kuruluş, 10 yıl içinde yeni bir “açık internet” oluşturulmasını desteklemek için milyonlarca node çalıştıran binlerce veri merkezini içeren iddialı bir plan belirledi.

Internet Computer’ın çığır açan teknolojisi, platform içindeki node’ları düzenleyen bir dizi protokolden oluşan bir “motor” olan; chain-key(zincir anahtar) teknolojisidir. Sistemin tek bir ortak anahtara sahip olmasını sağlayarak, telefonlardan akıllı saatlere kadar herhangi bir cihazın; Internet Computer’dan gelen yapay olguların(artifact) gerçekliğini doğrulamasına izin verir. Ayrıca Internet Computer’ın işlemleri bir ila iki saniye içinde işlemesine izin verir.

  Big Tech Protokollerinin Varlığını Sınırlandırmak

Proje, sistem güvenliği de dahil olmak üzere uzun süredir devam eden BT sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Platform, yedekleme ve güvenlik duvarı gerektirmeyen sistemlerin oluşturulmasına izin veren bir ortamda “yerel yazılımı” barındırabilecek.

Internet Computer, internet yazılım sistemlerini bağımsız hale getirmek, karmaşıklıklarını ve BT hizmetlerinin maliyetini azaltmak için tasarlanmıştır. Sahibi olmadan çalışan “otonom yazılım”ın oluşturulması, Big Tech şirketlerinin sağladığı internet hizmetlerinin artan tekelleşmesini sorununu ele alacaktır. Internet Computer Protocol, bir geliştiricinin Google, Facebook veya Amazon hizmetlerini kullanmadan yazılım oluşturmasına veya içerik yayınlamasına izin verecektir.

Internet Computer (ICP) İyi Bir Yatırım Mı?

Analistlerin Internet Computer (ICP) fiyatı için fiyat hedefleri farklılık gösterse de, DigitalCoin ve WalletInvestor gibi popüler kaynaklardan bazıları, ICP’nin bir yıl ve sonrası için iyi bir uzun vadeli yatırım olabileceğine inanıyor.

Ticaretin ilk günlerinde piyasa değerine göre ilk 10 kripto para listesine atlaması, Internet Computer’ın piyasaya sürülmesinin uzun zamandır beklenen bir piyasa olayı olduğunu gösteriyor. Platform, dünyanın en iyi kriptograflarından oluşan güçlü bir ekip tarafından destekleniyor ve WalletInvestor ve DigitalCoin tarafından paylaşılan ICP’nin gelecekteki performansına ilişkin yükseliş görüşlerini haklı çıkaran bazı yenilikçi teknolojiler kullanıyor.

Internet Computer projesinin arkasındaki inovasyon, yatırımcıların dikkatini ICP kripto para birimine çekiyor. Sadece 10 Mayıs 2021’de işlem görmeye başladığı için ICP performansının kapsamlı bir teknik analizini yapmak zor olsa da, temel değeri onu piyasadaki en güçlü oyunculardan biri haline getirebilir. Şimdi satın almaya hazır olmasanız bile ICP, izleme listenize eklemeye ve ileride bazı cazip ticaret fırsatlarını beklemeye değer.

Bununla birlikte, yeni başlatılan bu kripto para biriminin izlemeye ve ticarete değer olduğuna inanıyor olsanız bile, ICP coin’leri veya başka bir kripto para birimini yatırım portföyünüze dahil etmeye karar vermeden önce Internet Computer (ICP) kripto haberlerini takip etmeli, kendi teknik ve temel analizinizi yapmalısınız.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.