Şubat 25, 2020

İngiltere Merkez Bankası Yöneticilerinden CBDC’ler İçin Çağrı

Ulusal para birimlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi çağrıları giderek artmaktadır. Dijital para birimlerini desteklemek için İngiltere Merkez Bankası (BoE) yöneticilerinden biri tarafından başka bir çağrı daha yapıldı. Chief Cashier, Sarah John’a göre, dünyadaki birçok merkez bankasının, merkez bankası dijital para birimlerini çok ciddiye almaya başlaması gerekiyor.

Sarah John, merkez bankalarının dijital para birimlerinin derinlemesine araştırılması gerektiğine inanıyor. Bu ihtiyacı “çok önemli” olarak nitelendiren bakan, bu merkez bankalarının ilgili özel şirketlerle sinerjiye ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekledi. Bunun gelecek için gerekli olduğunu ve merkez bankalarının “ileri bir dijital para birimi sağlamak için bir kamu sektörünün veya özel sektörün en iyi olup olmayacağına” karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Sarah ayrıca İngiltere’nin dijital para birimlerine ve onu destekleyen teknolojiye biraz daha destekleyici olması gerektiğini öne sürüyordu. Kripto para biriminin büyümesi burada kalacağından, merkez bankalarının yanı sıra BoE’nin sektörü düzgün bir şekilde düzenlemesi gerektiğini öne sürüyor. Bu düzenleme sadece merkez bankalarının yarattığı dijital para birimleri için değil, aynı zamanda özel kripto para birimi ihraççıları için beklentileri de netleştirecektir.

CBDC’lerin oluşturulması çağrısında, birçok destekçi, dünya merkez bankalarının hızlı hareket etmedikleri takdirde bazı küme düşme riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda önceden uyardı. Sarah bu ifadeleri doğruladı:

“Teknoloji çok hızlı ilerliyor, bu nedenle merkez bankaları para yönetimimizin tam kontrolünü ele geçirme riski taşıyabilecekleri konusunda çok uyanık.”

Geçen yılın Ekim ayında, BoE Facebook’un Libra’sının önemli bir ödeme sistemi olabileceğini itiraf etti. Muhtemelen bu gerçekleşmeye bir yanıt olarak, kurum resmi olarak dijital para birimleri üzerinde araştırma yapmaya başlamıştır. Geçen ay, banka bir CBDC oluşturulması ve kullanımını araştırmak için altı merkez bankası da dahil olmak üzere yedi üyeden oluşan bir koalisyon duyurdu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.