Kasım 13, 2020

Infura Hata Bilgileri Gizleniyor Mu?


Haberdeki Önemli Bilgiler

  • Geth’in geliştirme ekibi, günümüzdeki hataları ve sonraki yükseltmeleri ayrıntılarıyla anlatan bir sistem yayınladı.
  • Ekip, sessiz bir şekilde hareket ettiği için kripto topluluğunda tepki oluştuğunu belirtiyor.
  • Ancak bunun doğru hareket tarzı/eylem olduğunu savunuyor.

Kripto topluluğu, geliştiricilerin kasıtlı olarak bir güvenlik açığını çözmek için şeffaf olmayan bir hard fork tetiklediğini iddia ettiğinden dolayı Ethereum baskı altında olmaktadır.

Infura Kesintisi ve Ethereum Tepkisi

Ethereum; Geth istemcisinin arkasındaki geliştiriciler ekibin yükseltmeyi tek taraflı olarak gerçekleştirdiğini düşünüyor. Aynı zamanda hatayı çok sessiz bir şekilde gönderdiği bilgisinin üzerine “Twitter’da geri tepme” yaşandığını duyurdu. Açıklamaları ise şu şekilde oldu:

“Geth ekibi, insanların sonunda düzeltmeyi içeren sürümlere geçmelerini ve sorunun kademeli olarak ağdan atılmasını umarak [hata] hakkında bilinçli bir karar vermedi.”

Ekip, şeffaflığın önemini bilmesine rağmen; güvenlik açığını herkese açıklamanın maliyetinin, bu durumla sessiz bir şekilde uğraşmaktan daha büyük olacağını düşündüğünü dile getiriyor. Aslında hatanın bir yıldan uzun süredir sessiz kaldığını ve gizli tutmanın risk seviyesinin daha aza indireceğine inandığını da cümlelerine ekliyor.

Eleştiren kişiler; Geth ekibinin başarısız olduğunu ve ciddi sorunlara yol açtığını iddia ediyorlar. Buna rağmen ekip hala işe yaradığını savunuyor. Sadece belirli Ethereum projelerinin kesintiden etkilendiğini ve Ethereum ağının her zamanki çalışma düzeninde çalıştığı da belirtiliyor.

“Geriye dönük olarak bunun doğru arama olduğuna hala inanıyoruz.”

Kesinti; Ethereum’a veya Pazar değerine herhangi bir hasar vermemiştir. Fakat Ethereum 2.0 kullanıma hazırlandığı için hasar vermemesi dahi toplumun geliştiricilere olan güvenini kritik bir zamanda kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ece Önel hakkında :

Merhaba ben Ece Önel, Dokuz Eylül Üniversite'sinde okuyorum. Freelance olarak çalışıyorum ve aynı zamanda güncel haberleri takip ederek bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. Yaklaşık iki senedir kendimi bu alanda geliştiriyorum. İyi okumalar. :)

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?