Ocak 26, 2022

IMF’den El Salvador’a “Bitcoin” Uyarısı: “Vazgeçin”

Uluslararası Para Fonu (IMF), yeniden El Salvador’a Bitcoin’den vazgeçme çağrısında bulundu. IMF, Bitcoin’in El Salvador için bir sorun olduğunu düşünüyor. İşte detaylar.

Uluslararası örgüt El Salvador ile yapılan ikili görüşmelerin ardından bugün bir rapor yayınladı. Yapılan açıklamalara göre, Orta Amerika ülkesinin ekonomisi küçülürken kamu borcu artıyor. IMF Eylül 2021’den bu yana yaptığı gibi Bitcoin‘i ulusal para birimi olarak kullanmanın, toparlanmayı durdurma riski taşıdığını savundu. IMF’ye göre Bitcoin’in ulusal para olarak kabul edilmesi, finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunmasına ilişkin büyük riskler içeriyor.

IMF’nin itirazı, esasında Haziran ayına kadar uzanıyor. El Salvador, 2001’den beri yalnızca ABD dolarını para birimi olarak kullanıyordu ve geçtiğimiz haziran aynında El Salvador’un başkanı, Bitcoin’i ülkesinde ulusal para birimi haline getirmeyi planladığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından bir IMF sözcüsü, ülkenin hazır olmadığını ima ederek, “Kripto varlıklar önemli riskler oluşturabilir ve bunlarla uğraşırken etkili düzenleyici önlemler çok önemlidir.” uyarısını yapmıştı. Nihayetinde, ülkenin Yasama Meclisi tasarıyı hızla yasalaştırdı ve Eylül ayında El Salvador, BTC’yi resmi para birimi olarak kullanan dünyadaki ilk ülke oldu.

Yine geçtiğimiz Kasım ayında, IMF, El Salvador’u yüksek fiyat volatilitesine atıfta bulunarak Bitcoin’i ulusal para birimi olarak bırakmaya çağırdı. Bukele, ülke hazinesine yaklaşık 1.800 BTC eklediğinden, hatta dün piyasa düşerken 410 BTC daha satın aldığından, yeni bir uyarı gelmiş olabilir. Eylül ve bugün arasında, Bitcoin fiyatının 50 bin dolardan rekor 69 bin dolara çıktığını ve tekrar 40 bin doların altına düştüğünü belirtmekte fayda var.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.