IMF ve Dünya Bankası, Blockchain ve Kripto Paraları Öğrenmek İçin Ortak Platform Kuruyor

0

Financial Times (FT) gazetesi 12 Nisan’da çıkardığı bir haberde, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ortaklaşa bir blockchain tabanlı sistem ve kripto para birimi denemeye başlıyor.

Gazeteye göre, bu proje “Öğrenme  Parası” olarak adlandırıldı bu varlığa yalnızca IMF ve Dünya Bankası personelleri erişebilecek burda ki kripto paranının gerçek bir paraya denk gelmediğininde altını çizdiler.

Bu proje ile kripto varlıkların altında yatan teknolojileri daha iyi anlamak için “Öğrenim Parası” teknolojisi başlatıldı. Uygulama blogların, araştırmaların, videoların ve sunumların saklandığı bir merkez olarak hizmet verecek.

Bu testler sırasında, Dünya Bankası ve IMF personeli belirli bir eğitim aşamalarına ulaşmak için para kazanacak. Kurumlar personellerin kazandıkları bu varlıkları kendi bünyelerinde kullanmaya izin verecek ve bu sayede kripto varlıkların gerçek hayatta nasıl kullanılabilir olucağını tespit edecekler.

IMF’ye göre, dünyadaki bankaların ve düzenleyicilerin hızla gelişen kripto teknolojilerini yakalamaları gerekiyor. FT gazetesi IMF’yi şu sözlerle ifade ediyor.

“Kripto varlıkların ve dağıtılmış muhasebe teknolojisinin gelişimi, onu çevreleyen bilgi miktarı oldukça gelişiyor. Bu merkez bankalarını, finansal kurumları, politika yapıcılar ve ekonomistler bu teknoloji arkasındaki artan bilgi farkını tanımaya zorluyor” dedi.

Ayrıca, bu projenin testinden sonra, Dünya Bankası ve IMF’nin akıllı sözleşmeler uygulamasını başlatarak, kara para aklama ile mücadele etmek ve şeffaflık seviyesini arttırmak için blockchain teknolojisini kullanıcağını bildiriyor.

Nisan ayının başlarında, IMF genel müdürü Christine Lagarde, blockchain teknolojisinin yenilikçi bir düzenleme olduğunu finansal dünyayı dünyayı şekillendirmeye başladığı ve oyuncular üzerinde net bir etkisinin olduğunu söyledi. Blockchain teknolojisinin ve varlıkların potansiyelinin, olumlu etkisini merkez bankaları tarafından benimsendiğini belirtti.

Bu arada, bir Dünya Bankası yetkilisi şüpheci bir bakış açısını dile getirdi. Bankanın Küresel Arazi ve Mekansal Birimde bir Arazi İdaresi Uzumanı olan Aanchal Anand’a göre, blockchain konusunda gerçekçi olmayan beklentilere neden olan olan çok fazla kandırmaca var açıklamasında bulundu.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın