Nisan 15, 2019

IMF ve Dünya Bankası, Blockchain ve Kripto Paraları Öğrenmek İçin Ortak Platform Kuruyor

Financial Times (FT) gazetesi 12 Nisan’da çıkardığı bir haberde, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası ortaklaşa bir blockchain tabanlı sistem ve kripto para birimi denemeye başlıyor.

Gazeteye göre, bu proje “Öğrenme  Parası” olarak adlandırıldı bu varlığa yalnızca IMF ve Dünya Bankası personelleri erişebilecek burda ki kripto paranının gerçek bir paraya denk gelmediğininde altını çizdiler.

Bu proje ile kripto varlıkların altında yatan teknolojileri daha iyi anlamak için “Öğrenim Parası” teknolojisi başlatıldı. Uygulama blogların, araştırmaların, videoların ve sunumların saklandığı bir merkez olarak hizmet verecek.

Bu testler sırasında, Dünya Bankası ve IMF personeli belirli bir eğitim aşamalarına ulaşmak için para kazanacak. Kurumlar personellerin kazandıkları bu varlıkları kendi bünyelerinde kullanmaya izin verecek ve bu sayede kripto varlıkların gerçek hayatta nasıl kullanılabilir olucağını tespit edecekler.

IMF’ye göre, dünyadaki bankaların ve düzenleyicilerin hızla gelişen kripto teknolojilerini yakalamaları gerekiyor. FT gazetesi IMF’yi şu sözlerle ifade ediyor.

“Kripto varlıkların ve dağıtılmış muhasebe teknolojisinin gelişimi, onu çevreleyen bilgi miktarı oldukça gelişiyor. Bu merkez bankalarını, finansal kurumları, politika yapıcılar ve ekonomistler bu teknoloji arkasındaki artan bilgi farkını tanımaya zorluyor” dedi.

Ayrıca, bu projenin testinden sonra, Dünya Bankası ve IMF’nin akıllı sözleşmeler uygulamasını başlatarak, kara para aklama ile mücadele etmek ve şeffaflık seviyesini arttırmak için blockchain teknolojisini kullanıcağını bildiriyor.

Nisan ayının başlarında, IMF genel müdürü Christine Lagarde, blockchain teknolojisinin yenilikçi bir düzenleme olduğunu finansal dünyayı dünyayı şekillendirmeye başladığı ve oyuncular üzerinde net bir etkisinin olduğunu söyledi. Blockchain teknolojisinin ve varlıkların potansiyelinin, olumlu etkisini merkez bankaları tarafından benimsendiğini belirtti.

Bu arada, bir Dünya Bankası yetkilisi şüpheci bir bakış açısını dile getirdi. Bankanın Küresel Arazi ve Mekansal Birimde bir Arazi İdaresi Uzumanı olan Aanchal Anand’a göre, blockchain konusunda gerçekçi olmayan beklentilere neden olan olan çok fazla kandırmaca var açıklamasında bulundu.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?