IMF Başkanı Kristalina Georgieva: Bitcoin (BTC) Para Değil

0

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) genel müdürü Kristalina Georgieva, Bahamalar Merkez Bankası başkanı John Rolle ile bire bir görüşmesinde Bitcoin’in para olarak sınıflandırılamayacağını söyledi.

Georgieva, Bitcoin’in bir para birimi olabilmesi için “çok geniş” kabul görmesi gerektiğini belirterek, bu hedefe ulaşmaktan çok uzak olduğunu kaydetti.

Konuşmayı yöneten CNN’den Julia Chatterley tarafından El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi konusundaki görüşü sorulduğunda ise, vergi toplamayı, harcamaları planlamayı, mal ve hizmetleri fiyatlandırmayı zorlaştırdığı için kripto para biriminin yüksek volatilitesinden şikayet etti. Ayrıca Bitcoin madenciliği sürecinin çok yoğun enerji gerektirdiğinden bahsetti:

“Çok daha iyi, istikrarlı ve güvenilir ikameleri olan bir şeyin son derece yoğun enerji gerektiren madenciliğini nasıl haklı çıkarabiliriz?”

Georgieva ayrıca, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) en güvenli ödeme şekli olacağına inanıyor. IMF’nin, gelecekte çok sayıda CBDC için birlikte çalışabilirliği sağlayacak ülkelere bir platform sağlamak için bir adım atması gerektiğini de düşünüyor.

Bahamalar, Ekim 2020’de “Sand doları” olarak adlandırılan bir CBDC başlatan dünyadaki ilk ülke oldu. Çin, İsveç ve diğer birçok ülke de kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmek için çalışıyor.

Bunların yanında Georgieva, ABD’nin ister mevcut haliyle ister dijital versiyonunda olsun, rezerv para birimi olarak kalacağını söylüyor. Doların durumunun ABD ekonomisinin gücü ve sermaye piyasalarının derinliği ile güvence altına alınacağına inanıyor:

“Dolar orada olacak. Rezerv para birimi olacak.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın