Mart 3, 2020

İki Çin Vatandaşı, Yüklü Miktarda Çalıntı Kripto Para Aklamaya Çalıştı!

İki Çin vatandaşı ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından, iTunes hediye kartları kullanılarak 100 milyon dolar değerinde dijital para aklama iddiasıyla suçlandı.

Edinilen bilgilere göre, yasadışı fonların kaynağı iki Çin vatandaşının, Temmuz 2018 ile Nisan 2019 arasında çaldıkları 250 milyon dolar değerindeki dijital para. Suçluların isimleri Jiadong Li ile Yinyin Tian olarak geçiyor. İki ismin de Kuzey Kore hükümetine bağlı bir siber suç grubu olan Lazarus ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Lazarus Group, bilinmeyen sayıda kişiden oluşan ve 2007 yılında başlatılan bir siber suç grubudur.

Söz konusu suçluların dijital para borsasına kayıtlı pekçok hesabı vardı. Ücret karşılığında sanal parayı yasal paraya dönüştüren ikili, lisanssız para aktarım şirketi gibi faaliyet gösteriyordu. Sahip oldukları hesaplar ile 100 milyon doların üzerinde değere sahip Bitcoin aktaran ikili, yüklü miktarda para aklamayı başardı. Yapılan işlemlerde Bitcoin genellikle ABD Doları, Çin Yuanı ve hatta iTunes hediye kartına dönüştürülüyordu.

Son olarak ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Ofisi (OFAC), şuclular ile ilişkili 20 Bitcoin adresinin kara listeye alındığını duyurdu.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?