Mart 6, 2024

İki Altcoin’de Satış Riski: Aşırı Alım Sonrası Risk Artıyor!

Son birkaç gün içinde kripto para piyasası, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması ve meme coin’lerin öne çıkmasıyla hareketlendi.  Altcoin piyasası ise aşırı alım sonrası büyük satış riskiyle karşı karşıya.

Bitcoin, 69.000 dolarlık tarihi dirençle karşılaştıktan sonra fiyat düzeltmesine doğru ilerlerken, diğer bazı projeler ivme kaybetti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere CoinGlass’e göre Göreceli Güç Endeksi (RSI) ısı haritası ilginç veriler sunuyor. Verilere göre birçok varlık “aşırı alım” bölgesinde yer alıyor. Bunlardan ikisi, kısa vadeli bir geri çekilme beklentisiyle potansiyel bir satış sinyali gösteriyor.

eCash (XEC)

Özellikle eCash (XEC), diğer kripto paralar arasında en yüksek günlük ve haftalık RSI’lara sahip. CoinGlass’ın verilerine göre, XEC her iki zaman diliminde de sırasıyla 89,36 ve 79,27 endeks puanıyla aşırı satın alınmış durumda.

İlginç bir şekilde, eCash Bitcoin’den doğrudan bir çatal olarak oluşturuldu. BTC’nin liderliğini takip ederek son yedi günde %53,57 artışla 0,00006892 dolar seviyesine yükseldi. Bitcoin’in 50.000 dolar seviyesine kadar düşebilecek beklenen düzeltmesini sürdürmesi halinde bir geri çekilme mümkündür.

eCash’in mevcut fiyatlarıyla 1,34 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla, dolaşımdaki arzı olarak 19,65 trilyon XEC’ye sahiptir.

Dent (DENT) de Aşırı Isınan Altcoinler Arasında

İkinci olarak, 220 milyon dolar piyasa değerine sahip düşük sermayeli bir şirket olan Dent (DENT) de aşırı alım durumu sergiliyor. DENT’in günlük RSI değeri 75,51 ve haftalık RSI değeri 78,32 olup momentum zayıflarsa satış tehdidinde bulunuyor.

Esasen, Ethereum (ETH) üzerinde çalışan ve dijital bir mobil operatör başlangıcı için oluşturulmuş bir ERC-20 tokenıdır. DENT basın saatine göre 0,002243 dolar seviyesinden işlem görüyor ve haftalık kazancı %12’nin üzerinde.

Öte yandan, aşırı alım RSI’sına sahip olmak bir fiyat düşüşünü veya trendin tersine dönmesini garanti etmez. Kripto para piyasası oldukça değişkendir ve projeler genellikle balina faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilenen haberlere ve ilgili olaylara agresif bir şekilde yanıt verir. Bu nedenle, yalnızca RSI değerlerine dayanarak işlem yapmak risklidir ve diğer piyasa göstergeleri ve temel analiz faktörleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak : Finbold
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?