Mart 14, 2023

İflas Eden Banka için Şok İddia: Hedef Kripto Paralar mı?

Gelen son göre, Signature Bank müşterileri, Silicon Valley Bank’ın ani iflası nedeniyle alarma geçtikten sonra Cuma günü 10 milyar dolardan fazla mevduat çekti. Sonuç olarak, mevduat akışı hızla ABD tarihinin en büyük üçüncü bankasının iflasına yol açtı. Düzenleyiciler, Pazar günü geç saatlerde mevduat sahiplerini ve daha büyük ABD bankacılık sistemini korumak için bankaya kayyum atadıklarını açıkladılar.

Signature Bank Hedef Haline mi Getirildi?

Yönetim kurulu üyesi ve ABD Temsilciler Meclisi eski üyesi Barney Frank‘e göre, beklenmedik eylem banka yetkililerini şaşırttı. Kripto para birimi, emlak ve hukuk sektörlerinde kapsamlı sözleşmeleri bulunan New York merkezli banka, 110,36 milyar dolarlık varlıkları ve 2022 yılı sonuna kadar 88,59 milyar dolarlık mevduatı ile 40 lokasyona yayılmış durumda.

Frank, firmanın ödeme gücü hakkında istisnai iddialarda bulundu ve düzenleyicilerin “kripto varlıkların zehirli olduğunu” göstermek için hedefli bir yaklaşım benimsediğini iddia etti.

“Bence yaşananların bir kısmı, düzenleyicilerin çok güçlü bir kripto karşıtı mesaj göndermek istemeleriydi. Biz poster çocuğu olduk çünkü temellere dayalı bir iflas yoktu.”

Frank, düzenleyicilerin haklı veya zorlayıcı nedenleri olmadığı halde kendilerini kapatmaya çalıştıklarını ileri sürdü. Ona göre, düzenleyici eylemleri, ABD bankalarının kripto para birimiyle ilgili herhangi bir şeyle ilgilenmemesi gerektiğini göstermek için gizli bir gündemleri olduğu gibi görünüyordu. Frank, hükümetin “sigortasız mevduatlar için acil durum güvenlik ağı” oluşturma hamlesini takdir etmesine rağmen, devlet kurumları daha önce harekete geçmiş olsaydı Signature Bank’ın daha iyi performans gösterdiğini savundu.

Cumartesi günü, Signature’ın yöneticileri şirketin konumunu güçlendirmeye yardımcı olacak tüm olasılıklara baktılar, ek kaynaklar bulma ve potansiyel alıcıların gösterdiği ilgi seviyesini belirleme gibi. Frank’e göre, mevduat çıkışı Pazar günü yavaşlamış ve yönetim, durumu o noktada istikrarlı hale getirdiklerine inanıyordu.

Ancak, banka üst yöneticileri açıklama yapılmadan görevlerinden alındıktan sonra aynı gün ansızın kapatıldı. Bankanın satış süreci şu anda düzenleyici makamlar tarafından denetleniyor ve müşterilere tasarruflarının erişilebilir olacağı ve hizmetin kesintiye uğramadan devam edeceği konusunda güvence veriliyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?