Hükümetler Kripto Sektörüne Şüpheyle Yaklaşıyor! Kripto Sektörü Ne Düşünüyor?

Pekçok hükümet yetkilisi hala kripto sektörüne şüpheyle bakarken, kripto sektörü yetkilileri çoğu riski küçümsüyor olabilir.

İngiltere’nin en eski savunma ve güvenlik kuruluşu olan Royal United Service Institute (RUSI) tarafından Salı günü yayınlanan bir anket dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Anket sonuçlarına göre, bankalar, hükümetler ve kripto sektörü yöneticileri; kripto para birimi endüstrisinin düzenlemesi hakkında çok farklı görüşlere sahip.

Rapora göre, bankaların %63’ü ve hükümetlerin %56’sı dijital para birimlerini bir risk olarak görürken, kripto para birimi sektöründeki insanların sadece %9’u bu fikre katıldı. Son grup, geleneksel sektöre göre kendinden daha emin bir görüntü oluşturdu. RUSI araştırma analisti Kayla İzenman, “Kripto endüstrisi, riski karşılama ve tespit etme yeteneklerine büyük ölçüde güveniyor gibi görünüyor, fakat hükümetin o kadar inancı yok” ifadelerini kullandı.

Düzenleyiciler, istihbarat birimleri ve kripto endüstrisi yetkililerinden 566 benzersiz yanıt kaydeden ankette, suç faaliyeti ve kripto kullanımının tüm katılımcılar arasında bir endişe oluşturduğu belirtildi. Bu tür endişeler arasında kripto para birimleri aracılığıyla kara para aklama riski ve karanlık ağda yasadışı materyallerin satın alınması (her biri %84), terör finansmanını için kripto kullanımı (%79) ve insan kaçakçılığı (%76) ve hatta ICO’lar (% 75) yer alıyor.

Ancak bu endişelerde bir farklılık söz konusu. Hükümet yetkilileri ve düzenleyiciler bu tür riskleri yüksek oranda değerlendirirken, kripto endüstrisi uzun süreli etkileri küçümsedi. Esasında, kripto endüstrisi yetkilileri, kripto işlemlerinin geleneksel paradan daha fazla şeffaflık sunduğunu ve bu nedenle güvenlik açısından daha faydalı olduğunu belirtti (finans kurumları ve hükümetin aynı fikirde olmadığı bir nokta).

Bunları yanında katılımcılar bir konuda hem fikir; kripto para birimlerinin önümüzdeki beş yıl içinde artmasının beklendiği kabul edildi. Ancak bu durum endişe kaynağı olmaya devam ediyor. İzenman, “Tüm sektörler kripto para kullanımının artmakta olduğu konusunda hemfikir, ancak yerel düzenleyici eylemler konusunda net bir fikir birliği olmadığını biliyoruz” dedi ve “Bu, yasadışı faaliyetlere kapı açma riski taşır.” ifadelerini ekledi.

Yasaların ve düzenlemelerin eksikliği, borsalar ve cüzdanlar gibi kripto işletmelerinin, kullanıcılarını korumak için sektörü büyük ölçüde kendi kendini düzenlemesine yol açtı. Örneğin; bir borsa da hack saldırısı gerçekleştiğinde, diğer borsalarla irtibat kuruluyor ve işbirliğine gidiliyor. Fakat bu çözüm şimdilik düzenleyicileri ikna etmiş gibi görünmüyor. Fakat düzenleyici belirsizliklerinin, sektörün büyük bir sorunu olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.