Eylül 16, 2023

Hong Kong Polisinden Kripto Soruşturması: Yeni Bir Dolandırıcılık Vakası Olabilir!


Hong Kong polisi, yaklaşık 34 milyon HK Doları (yaklaşık 4,3 milyon ABD dolar) değerindeki sanal varlıkları içeren birkaç şikayetin ardından JPEX kripto para borsasını soruşturduğunu duyurdu.

Soruşturma, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (SFC) JPEX’e düzensiz operasyonları nedeniyle yaptığı uyarının ardından geldi. Özellikle, yaklaşık 83 kullanıcı para çekememeleri nedeniyle şikayette bulundu.

Hong Kong SFC, Çarşamba günü potansiyel yatırımcılara yönelik uyarıcı bir tavsiye yayınlayarak JPEX’in herhangi bir lisans başvurusunda bulunmadığını vurguladı. SFC ayrıca JPEX’in denizaşırı düzenleyicilerden lisans alma konusunda yanlış iddialarda bulunduğunu ve tasarruf ürünlerinde yüksek getiri vaat ettiğini tespit etti. Borsa ayrıca, yanıltıcı bilgileri yaymak için genellikle ücretli destekçiler olan sosyal medya etkileyicilerine de güveniyordu.

SFC’nin uyarısının ardından, bazı JPEX kullanıcıları sanal varlıklarını çevrimiçi hesaplarından çekmekte zorlandıklarını bildirdi. Bir kullanıcı, 1.000 USDT çekme girişiminin yalnızca 25’inin alındığını ve geri kalanının işlem ücreti olarak tutulduğunu açıkladı.

Özellikle, JPEX ile ilgili şikayetler için Telegram kanalını yöneten grup, toplamda 10 milyon ABD dolarının üzerinde sanal varlık içeren yaklaşık 200 şikayet aldığını söyledi. Ancak grup, blok zinciri işlem kayıtlarının JPEX’in 30.000’den fazla kullanıcısı olduğunu ve potansiyel olarak 300 milyon ABD dolarından fazla para içerdiğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?