Şubat 1, 2022

Hindistan Kripto Gelirlerine Vergi Getiriyor! Piyasa Bu Gelişmeden Nasıl Etkilenir?

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto para birimleriyle ilgili iki büyük duyuru ile birlikte bugün 2022-23 için Hindistan Bütçesini açıkladı.

Bakan, herhangi bir sanal dijital varlığın transferinden kaynaklanan herhangi bir gelir için %30’luk bir vergi oranı önerdi.

“Sanal dijital varlıklarda işlemlerde olağanüstü bir artış oldu. Bu işlemlerin büyüklüğü ve sıklığı, belirli bir vergi rejimi sağlanmasını zorunlu kılmıştır.” 

Reuters, endüstri tahminlerine göre şu anda Hindistan’da 15 ila 20 milyon kripto yatırımcısı olduğunu bildirdi. Hintli yatırımcıların toplu kripto varlıkları yaklaşık 5.37 milyar dolar civarında. Bu büyük değer vergilendirmeyi kaçınılmaz bir gelişme olarak gündeme getirdi diyebiliriz.

Bunların yanında Hindistan Maliye Bakanı kripto ticaretinden elde edilen karlar üzerinde ağır vergiler açıklarken, kayıpların başka herhangi bir gelirle dengelenemeyeceğini söyledi.

Bir başka önemli duyuru, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili olarak geldi. Bakan Sitharaman bütçe konuşmasında, blockchain ve ilgili teknolojiler kullanılarak dijital bir rupinin çıkarılacağını söyledi.

“Dijital rupi 2022-2023’ten itibaren RBI tarafından blockchain ve diğer teknolojiler kullanılarak çıkarılacak. Bu, ekonomiye büyük bir destek sağlayacaktır.”

Genel olarak, endüstri yukarıdaki duyurulara olumlu tepki verdi. WazirX’in şefi Nischal Shetty, Twitter’da gelişmeleri “harika haber” olarak nitelendirdi.

Hindistan’ın Dijital Rupi’yi duyurması ve kripto vergilerinin getirilmesi, yatırımcıların mutlak bir yasak korkusu olmadan kripto piyasasına özgürce katılabilecekleri anlamına geliyor. Bu, daha fazla likiditeye ve Hintli yatırımcıların katılımına yol açabilir. Fakat bu %30’luk vergi, perakende yatırımcılar için de büyük bir caydırıcılığa sebep olabilir.

Kaynak : AMBCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.