Her Bitcoin Balina Hareketi, Manipülasyon Anlamına Gelmez

Kripto para birimi endüstrisi kendi içinde bazı dezavantajlara sahiptir ve en önemlilerinden biri de Balina manipülasyonudur. Endüstride hareket eden büyük varlıklar son birkaç yılın popüler olayı haline gelmiştir ve büyük işlem emirleri nedeniyle fiyat tekrar tekrar etkilenmiştir.

Güncel bir örnek olan Satoshi Nakamoto olayı, geçtiğimiz günlerde fiyatta bir hareketliliğe sebep oldu. Mayıs 2020’de bir Twitter hesabının 2009 yılına dayanan 50 Bitcoin işleminin Satoshi Nakamoto ile bağlantılı bir cüzdandan gelebileceğini iddia ettikten sonra fiyatta hızlı bir düşüş yaşandı. Ancak, bu tür hareketleri yapan büyük cüzdanların hepsinin manipülasyon anlamına geldiğini düşünmek yanlış olabilir.

Balina’nın Sektördeki Demografik Konumu

Medium blog’a göre, sektördeki çoğu balina birkaç faktör nedeniyle büyük coin / token sahibi haline geliyor. Ya bu balinalar dijital varlıkla bağlantılı bir organizasyon oluşturmuş oluyorlar ya da kripto alanına son derece erken girmiş kişilerden oluyorlar. Bu nedenle ortalama bir yatırımcıya göre genellikle ek bir avantaja sahipler.

Grayscale gibi geniş bir varlığın sektöre büyük bir giriş yapmasını (Grayscale 11 Mayıs – 29 Mayıs arasında toplam 18.910 BTC aldı) ele alalım. Birçoğumuz, yatırımcı konumunu artırmaya devam ettiği için bunun bir güven işareti olduğunu düşünürüz. Kurumsal yatırımcıların kriptoya girmesinin kripto varlık endüstrisi için çok önemli bir işaret olduğuna inanılıyor. Medium blog’da ayrıca şu ifadeler de yer alıyor:

“18.910 BTC çok sayıda gibi görünse de, Bitcoin hala merkezi değil. Varlık ademi merkeziyetçi olduğunda, balinaların eylemine karşı daha az savunmasızdır.”

Her büyük işlem manipülasyonu göstermese de, genellikle endüstride izini bırakır. Balinalar genellikle piyasa hareketlerini tahmin etmek için uzmanlıklarına güvenen yatırımcılar tarafından izlenir. Hareketlerini derin bir zincirleme analizle tamamlamak, bize herhangi bir kripto varlık hakkında daha zengin bir görüş sağlayabilir.

Sonuç olarak büyük işlemler büyük ölçüde ‘manipülasyon’ merceğinden görünse de, her zaman böyle değildir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.