Hava Taşımacılığı İçin Blockchain Birliği Oluşturuldu

0
382

Blockchain teknolojisi birçok alanda kullanılır hale geldi. Spordan, gıdaya kadar onlarca sektör, bu teknolojiden yararlanmak için adeta yarış içine girdi. Bunun yanında oyun, finans, gıda güvenliği ve uluslararası ticaret gibi birçok farklı sektörde Blockchain birlikleri oluşturuldu. Havacılık endüstrisindeki devler de, Blockchain teknolojisini kullanmanın en iyi yolunu incelemek için bir araya geldi.

Uçak bakım ve tamir sektörü (MRO), problemlerini çözmek amacıyla Blockchain teknolojisine yöneldi ve MRO Blockchain Birliği’ni oluşturdu. Proje, dünya havayollarının çoğunda kullanılan teknolojinin üreticisi SITA tarafından yönetiliyor. SITA birliği küresel düzeyde yönetecek ve sürecin düzenleyici otoritelerle uyumlu olmasını sağlamaktan bizzat sorumlu olacak. Bununla birlikte, projede HAECO Grubu, Bolloré Logistics, Cathay Pacific, FLYdocs gibi sektörün öncü isimleri de yer alıyor. SITA hava ulaşımı çözümleri başkanı Matthys Serfontein, şunları söyledi:

“Bu girişim, SITA’nın hava taşımacılığı endüstrisinde bilgi paylaşımını ve kaydını kolaylaştırmak için muazzam bir fırsat vaat ettiğine inandığımız Blockchain araştırmasının bir parçası. Bizimkisi kadar birbirine bağlı bir sektör için verinin kontrolünü bırakmadan ve güvenli bir şekilde ortak veri kaydedebilmek ve paylaşabilmek, hava yolcuğunda etkinliğin sağlanabilmesi için büyük önem taşıyor.”

MRO Blockchain Birliği, Blockchain teknolojisini kullanarak uçak bileşenlerindeki yenilikleri test etmeyi amaçlıyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın