Hangi Ülke El Koyduğu Bitcoin’leri Sattı?

Litvanya’nın vergi dairesi, Eyalet Vergi Müfettişliği veya STI’nın, açıkladığına göre; el konulan kripto para birimi olan Bitcoin neredeyse 6,4 milyon Euro’ya satıldı. Sonrasında ise kazanılan fonlar devlet bütçesine yerleştirildi.

Bu adım, Litvanya hükümet organının fiat para için el konulan kripto paraları ilk defa satması manası geliyor.

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar

Haberler, ele geçirilen kripto varlıklarının bu sene şubat ayında ele geçirilen kripto para birimleri olan Bitcoin, Ethereum ve Monero’dan oluştuğunu belirtiyor. Eyalet Vergi Müfettişliği temsilcisi Irina Gavrilova, kripto para birimlerinin avroya çevrilmesinin yaklaşık 1 gün sürdüğünü dile getirdi. Sonrasında ise bu açıklamalara şu cümleleri ekledi:

‘’ Vergi idarecisi için tüm süreç, el konulan kripto para biriminin devralınmasıyla başlayıp, uygulamasıyla biten bir süreç olmaktadır.’’

STI temsilcisi bir raporda, el konulan bu çeşit varlıkları satmanın gelecek zamanlarda çok daha basit bir hale geleceğini dile getirdi. Fakat STI’nın ele geçirilen kripto parayı nasıl sattığıyla ilgili; otorite, değişim sürecinin, kolluk kuvvetlerinden kripto alabilmek adına STI’nın bir kripto cüzdanı ortaya koyması gerektirdiğini duyurdu.

Geçmişte Satış Yapılmıştı!

Birkaç ülke, ele geçirilen kripto para birimlerini kendi stratejileri ile satıyor. Örnek vermek gerekirse; ekim ayında Romanya, açıklaması yapılamayan bir dolandırıcılık davasının arasında bulunarak ele geçirilen Bitcoin ve Ethereum’u açık arttırma ile sattı. Ernst ve Young ise 2017 yılında Avustralya polisi tarafından ‘’suç geliri olarak el konulan 24.518 BTC’nin açık arttırmasını duyurdu. Ertesi sene ise Bulgaristan’ın kolluk kuvvetleri neredeyse 213.000 BTC’ye el koydu. Bu Bitcoinler ise aynı yöntemle, açık arttırmayla satıldı.

ABD Hükümeti dahi, ABD Marshals Service aracılığı ile yürütülen müzayedelerde genel olarak el konulan kripto paraları satmayı tercih ediyor. Bu yılın başında ise ABD federal ajansı; şubat ayında 38 milyon dolarlık 4.041.58424932 Bitcoin’in açık arttırmasını dile getirdikten sonra ciddi eleştiriler ile karşı karşıya kaldı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.