Hangi Altcoinler Takip Edilmeli? 2021 Boğasının Favorileri Neler?

1. Ethereum

Ethereum tarafında büyük bir hareketlilik mevcut. 445 Dolar (kırmızı) seviyesinin kırılmasının ardından sert ve sürekli bir yükseliş dönemine girdi. Bitcoin ve dominasyonun sert yükselişine bir cevap olarak zirveyi test etmesini bekliyorum.

840 Dolar hedefini (turuncu) sert bir şekilde geçmesi aslında zirveye oynadığının habercisi. İkincil hedef olan 1350 Dolar (turuncu) seviyesine hızla ilerleyeceğini düşünüyorum. Bu sırada sert satışlar görsek de kripto camiasının HOLD (tutma) alışkanlığının fiyatın yeni zirveler yapmasında etkili olacağını da düşünüyorum.

Uzun bir süredir Ethereum fiyatının ucuz olduğundan bahsediyordum. Bu sebeple 380 Dolar seviyesinden orta vadeli bir giriş yaptım. Bitcoin ve Ethereum gibi yatırımların orta ve uzun vadeli değerlendirilmesi gerektiğini ve elde her zaman çekirdek bir miktarın bulundurulmasını gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, bunlar potansiyeli oldukça yüksek olan ve sürekli yatırımcı topladığı için her an süprizler yapabilecek varlıklar.

 

 

Bana kalırsa Ethereum’un hala gidecek yolu mevcut ve henüz potansiyelinin altında. Ancak, bu seviyelerden uzun ve orta vadeli giriş yapılmasını doğru bulmuyorum. Çünkü böyle sert (parabolik) yükselişlerin kalıcı olmayacağı artık bilinen bir şey. Dolayısıyla geri çekilmelerde değerlendirilebilir ve daha kısa vadeli pozisyonlar içine girilebilir. Fiyatının aşırı talepten arındırıldığı bir zamanda da uzun ve orta vadeli pozisyonlar düşünülebilir.

2. Xrp

XRP tarafında bu sıralar yaprak kımıldamıyor. Regülasyon haberlerine yatırımcıların verdiği sert cevaptan sonra RİPPLE şirketinin kalpleri yeniden kazanacak adımlar atması yatırımcıyı ikna edebilir. Ancak kurumsal yatırımcı girişinin XRP için artık mümkün olmayacağı kesin gibi görünüyor. En azından SEC davasının sonucuna kadar giriş olmayacaktır. Bu durumda uzun ve orta vadeli yatırım için pek tercih edilmeyecektir. XRP’nin tekrar kendine gelmesi kurumsal yatırımcı yokken bana göre pek mümkün değil. Ancak bu piyasa hızlı unutan ve sürekli yeni yatırımcı girişleri yaşanan bir yer, dolayısıyla ümitleri taze tutmak gerekir.

Altcoinler

Diğer altcoinler ise içlerinde sert hareketler yapanlar olsa da henüz BOĞAnın kendini tamamen gösterdiği bir durum içerisinde değil. Ancak Bitcoin rallisinin büyüklüğü nasıl ki Ethereum tarafında sert hareketleri tetiklediyse, Ethereum tarafındaki rallinin büyüklüğü de altcoinlerde ne denli bir yükselişin olacağı konusunda fikir verebilir. Dominasyonun Ethereum tarafından sert bir şekilde aşağı çekilmesi ve yeni bir zirvenin ufukta görünmesi altcoin tarafında bana kalırsa zirvelerin yenileneceğinin bir göstergesi.

Bu dönemde altcoinler için de benzer bir stratejiyle hareket edilmeli ve uzun-orta vadeli yatırımlardan kaçınılmalı. Özellikle altcoin tarafında devletlerin relülasyon (düzenleme) istekleri ileride kartların yeniden dağıtılacağı bir altcoin piyasası yaratabilir. XRP’nin başına gelenler de göz önüne alınırsa altcoin tarafında uzun vadeli yatırım yapmak oldukça cesaret isteyen ve stratejik olarak zayıf bir pozisyon almak demek. Regülasyon haberlerini piyasanın çok ciddiye aldığı düşünülürse gizliliğin ön planda olduğu coinlere dikkat etmek gerekebilir.

3. DOT

Şüphesiz altcoinler arasında sert yükselişiyle en çok ilgiyi toplayanlardan birisi DOT.  Hareketin geleceğini önceden kestirip erken dönemde yaptığımız girişler sayesinde %80’den fazla kar gördük. Turuncu bölgede yaşanan uzun süreli sıkışma sert bir hareketi beraberinde getirdi. İlk hedef olan 9 Dolar seviyesinde yaptığımız “kar alma” 7.80 Dolar seviyesine kadar yaşanan geri çekilmede pozisyonumuza ekleme yapma imkanı tanıdı. Bununla birlikte asıl hedef olan 12 Dolar seviyesine oldukça yaklaştık. Bu seviyeye gelindiğinde pozisyonu büyük ölçüde kapatmak ve karımızı realize etmek önemli. Piyasanın çok konuştuğu bir coin. Yeni girişleri bu seviyelerde doğru bulmuyorum. Ancak sert bir geri çekilmede bir miktar ekleme yapılabilir.

4. UNİ

UNİ 4.50 Dolar seviyesinden yaptığımız girişle birlikte 6.50 Dolar seviyesini kadar ilerledi. Pozisyon %40’tan fazla kar gördü. Burada 6.61 ve 7.42 Dolar seviyeleri (mavi) kar almak için uygundur. Ayrıca büyük bir talep potansiyeli barındırdığı için tamamiyle pozdan çıkılmasa bile belirli bir satış için 8.59 hedefi değerlendirilebilir. Yeni giriş yapmak için pahalı olduğunu düşünmüyorum. Geri çekilmeler de değerlendirilebilir. Bu sıralar potansiyelinin fiyatlanacağını düşünüyorum.

5. DIA

Piyasadaki yeni coinlerden birisi olan DİA’nın grafiğine baktığımızda iki şey dikkatleri çekiyor. Bunlardan birincisi sert bir düşüş yaşadığı. Ancak bu kripto piyasasında pek de yabancı olduğumuz bir şey değil. İkincisi ise sert bir düşüşten soran uzun bir yatay harekete başladığı. Bu yatay hareketi bir trend dönüşümü olarak düşünebilirsiniz. Özellikle yeni diplerin gelmemesi ve belirli bir alanda yatay hareket etmesi sıkışmaya işaret ediyor. Yukarı yönlü yapacağı bir hamle için güç topluyor gibi. TP (kar alma) seviyeleri mor çizgiyle belirtildi. Özellikle 1.80 Dolar seviyesinin üzerinde tutunması hareketi hızlandıracaktır. Yaşanacak rallide potansiyeli olan coinler arasında görüyorum.

6. RSR

RSR orta vadeli çantamda yer alan ve 0.01389 Dolar maliyetli giriş yaptığım bir coin. Bu coinde yaklaşık %200’e yakın kar gördük. Artık olgunlaştığını düşünüyorum. Düşük seviyeden girenler için kar almak önemli. 0.038 Dolar seviyesinin üstüne atarsa yeni zirveye merhaba diyecektir. Yakında elimden çıkaracağım bir coin. Ancak 0.38 Dolar seviyesinin üzerinde tutunursa bir miktar daha hareket alanı mevcut. Zirveye yaklaşması sebebiyle yeni giriş için uygun DEĞİL.

7. TRB

TRB grafiği de DİA’nın grafiğini andırıyor. Sert bir düşüş ve ardından yatay bir harekete giriyor. Bunu da trend dönüşümü olarak yorumluyorum. Yakında hacmin yükseleceğini ve fiyatın yukarı yönlü hareketleneceğini düşünüyorum.

8. FET

FET turuncu bölgede bir sıkışma yaşıyor ve üsten kırması durumunda fiyatta sert bir hareket gelecektir. Turuncu seviyeyi zorluyor, bu sebeple kırılma yakın. Mavi seviyeler kar almak için uygun yerler. Bu bölgelerin direnç oluşturması mümkün. Bu sebeple kar almak önemli. Eğer fiyat bu seviyelerdeyse geri çekilmeler beklenmeli yada üzerine yerleşmesi durumunda giriş yapılabilir.

9. ATOM

ATOM kırmızı seviye önemli bir direnç. Tam bir baş belası. Ancak yakında kırmasını bekliyorum. Bu aralar hızlandı ve bir hareket gelebilir. Kırılması durumunda 8.50 Dolar seviyelerine doğru yükseliş bekliyorum. Turuncu seviye destek. Buraya geri çekilme olursa alım yapılabilir. Bu seviyenin dışında kırmızının üstüne atmalı ki güvenli bir yeni giriş yapılabilsin.

10. BAT

BAT için turuncu seviyenin kırılması önemli olabilir. Turuncu düşen trendi gösteriyor ve oranın kırılması trendin döndüğü yönünde bize bilgi verebilir. Turuncunun dışında mor seviyenin kırılması ve fiyatın üzerinde istikrar kazanması yukarı yönlü bir trendin alameti olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için twitter sayfama göz atabilirsiniz. Burada yer alan fikirler ve görüşler yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.