Ekim 13, 2022

Hacker’lar Durdurulamıyor: Ekim Ayında Saldırılar Had Safhada!

Chainalysis verilerine göre 2021 yılı kripto piyasalarında gerçekleştirilen hack saldırıları açısından rekor bir dönemi temsil ederken, 2022 yılında bu rekor muhtemelen genişletilebilir.

Blockchain analitik firması Chainalysis, Ekim 2022’yi “hack etkinliği için şimdiye kadarki en büyük ay” olarak tanımladı ve bu ayın toplam saldırı değerinin neredeyse 718 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Chainalysis, Ekim ayını henüz tamamlamamıza rağmen, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine yönelik 11 farklı saldırının yüz milyonlarca dolarlık zararla sonuçlandığının altını çizdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, sadece 11 Ekim’de yaklaşık 122 milyon dolar değerinde dört hack sadırısı gerçekleşti. Hacker’lar, kripto cüzdanı Rabby Wallet‘tan akıllı bir sözleşme kullanarak 200.000 dolar, blok zinciri QANplatform’un Ethereum köprüsünden 1,89 milyon dolar, TempleDAO’dan 2 milyon dolar ve Solana’nın yerel Mango pazarından 118 milyon dolarlık varlık çaldılar veya çalma girişiminde bulundular.

Chainalysis, 2021’in hem hacklenen toplam değer hem de toplam saldırı sayısı açısından rekor düzeyde bir yıl olduğunu ancak 2022 yılında şimdiye kadar gerçekleştirilen 125 saldırı ile 3 milyar doların üzerinde saldırı gerçekleştirildiği için geçen yılın rakamlarını “muhtemelen geçebileceğini” yeniledi.

Firma, istismarların gerçekleştiği yerlerde de bir değişim gerçekleştiğini tespit etti. 2019’da çoğu saldırı, merkezi kripto para birimi borsalarında gerçekleşti, ancak bu şirketler güvenliği artırdıkça, hacklerin büyük çoğunluğu, 2022’de yaklaşık %90’ı DeFi protokollerinde gerçekleşti.

Hackerlar için en büyük hedef, Ekim ayı kayıplarının %82’sini oluşturan bu ay üç köprünün hedeflendiği çapraz zincirli köprüler, bu köprü hacklerinin en büyüğü, kripto borsası Binance‘in BNB Akıllı Zinciri ile BNB Akıllı Zinciri arasındaki köprüde yaklaşık 100 milyon dolarlık bir istismardı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coin Telegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?