Hacker’lar Durdurulamıyor: Ekim Ayında Saldırılar Had Safhada!

0
Hacker’lar Durdurulamıyor: Ekim Ayında Saldırılar Had Safhada!

Chainalysis verilerine göre 2021 yılı kripto piyasalarında gerçekleştirilen hack saldırıları açısından rekor bir dönemi temsil ederken, 2022 yılında bu rekor muhtemelen genişletilebilir.

Blockchain analitik firması Chainalysis, Ekim 2022’yi “hack etkinliği için şimdiye kadarki en büyük ay” olarak tanımladı ve bu ayın toplam saldırı değerinin neredeyse 718 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Chainalysis, Ekim ayını henüz tamamlamamıza rağmen, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine yönelik 11 farklı saldırının yüz milyonlarca dolarlık zararla sonuçlandığının altını çizdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, sadece 11 Ekim’de yaklaşık 122 milyon dolar değerinde dört hack sadırısı gerçekleşti. Hacker’lar, kripto cüzdanı Rabby Wallet‘tan akıllı bir sözleşme kullanarak 200.000 dolar, blok zinciri QANplatform’un Ethereum köprüsünden 1,89 milyon dolar, TempleDAO’dan 2 milyon dolar ve Solana’nın yerel Mango pazarından 118 milyon dolarlık varlık çaldılar veya çalma girişiminde bulundular.

Chainalysis, 2021’in hem hacklenen toplam değer hem de toplam saldırı sayısı açısından rekor düzeyde bir yıl olduğunu ancak 2022 yılında şimdiye kadar gerçekleştirilen 125 saldırı ile 3 milyar doların üzerinde saldırı gerçekleştirildiği için geçen yılın rakamlarını “muhtemelen geçebileceğini” yeniledi.

Firma, istismarların gerçekleştiği yerlerde de bir değişim gerçekleştiğini tespit etti. 2019’da çoğu saldırı, merkezi kripto para birimi borsalarında gerçekleşti, ancak bu şirketler güvenliği artırdıkça, hacklerin büyük çoğunluğu, 2022’de yaklaşık %90’ı DeFi protokollerinde gerçekleşti.

Hackerlar için en büyük hedef, Ekim ayı kayıplarının %82’sini oluşturan bu ay üç köprünün hedeflendiği çapraz zincirli köprüler, bu köprü hacklerinin en büyüğü, kripto borsası Binance‘in BNB Akıllı Zinciri ile BNB Akıllı Zinciri arasındaki köprüde yaklaşık 100 milyon dolarlık bir istismardı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın