Mart 18, 2023

Haberler Geldi: Çinli Altcoin’ler Ralliyi Ateşleyebilir!


Çin, 2021 yılında kripto paralara ilişkin yasaklarını resmen yayınlamasıyla birlikte sektörden görece uzak kaldığı düşünüldü. Ancak Çin kökenli varlıklar Şubat ayında oldukça güçlü ralliler kaydetti ve dikkatleri üzerine topladı. Ülkenin merkez bankası şu anda pandemi kaynaklı çöküşten daha hızlı bir toparlanma için bastırırken, önümüzdeki günlerde benzer bir rallinin görülmesi mümkün.

Çin Merkez Bankası Toparlanma Çabaları için Bastırıyor

Çin Halk Bankası (PBOC) Cuma günü yaptığı açıklamada, bankaların rezerv olarak tutmaları gereken nakit miktarını bu yıl ilk kez azaltacağını duyurdu. Bu hamlenin amacı, yeterli likiditenin korunmasına yardımcı olmak ve gelişmekte olan ekonomik toparlanmayı desteklemektir.

Merkez Bankası, 27 Mart’tan itibaren tüm bankalar için zorunlu karşılık oranını (ZKR) 25 baz puan (bps) indireceğini açıkladı. Ancak bu indirim, halihazırda %5’lik bir rezerv oranını benimsemiş olan bankalar için geçerli değil.

Çin’in kripto karşıtı bir duruş sergilediği yönündeki tahminlere rağmen gelen son haberler bunun tersini gösteriyor. Çin İrtibat Bürosu yetkilileri Hong Kong’un kripto para konusundaki ilerlemesini yakından takip ediyor. Bu durum ise birçok uzman tarafından olumlu karşılandı.

Ancak bu eğilim sadece hükümetlerle sınırlı değil. Çin anakarasındaki özel şirketler de Web3 teknolojilerini ve kripto kullanımını yakından takip ediyor. Örneğin China Telecom, blockchain teknolojisine dayalı SIM kartlar geliştirmek için büyük kripto firmalarıyla işbirliği yapıyor.

Bir Altcoin Rallisi Mümkün mü?

Conflux’un son yedi gün içinde neredeyse %124 oranında artmasıyla birlikte, tanınmış bazı Çinli kripto paraların fiyatları son aylarda önemli ölçüde yükseldi.

Çin merkezi Katman-1 blok zinciri olan NEO da son dönemdeki anlatılardan yararlanmaya çalışıyor. NEO’nun fiyatı bugün önemli yükseliş kaydetti ve şu anda yaklaşık 844 milyon dolarlık piyasa değeri ile 12 dolar seviyesine yakın işlem görüyor.

VeChain, Polkadot, IOST ve Filecoin, önümüzdeki günlerde değer kazanma potansiyeline sahip diğer kayda değer varlıklar arasında yer alıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?