Eylül 29, 2023

Gürcistan Ulusal Bankası CBDC Projesi için Bu Altcoin’i Seçti!


Yakın zamanda yapılan bir duyuruya göre Ripple, Gürcistan Ulusal Bankası (NBG) tarafından ikinci Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) pilot projesi için potansiyel teknoloji ortağı olarak seçildi. Şirketin CBDC danışmanı Antony Welfare, dijital para sistemlerinin geliştirilmesinde önemli bir adım olan ortaklık duyurusunu memnuniyetle karşıladı.

Son haberler, NBG’nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) projesinde önemli adımlar attığını ortaya koydu. CBDC sisteminin teknolojik yeteneklerini ve pratik uygulamalarını değerlendirmek üzere tasarlanmış bir “Sınırlı Erişimli Canlı Pilot Ortamı” başlatma planlarını açıkladılar.

Kapsamlı bir araştırma ve değerlendirmenin ardından NBG, gerekli teknoloji potansiyeline, olgunluğa, kapasiteye, ilgili deneyime ve projeye güçlü bir bağlılığa sahip dokuz şirketi kısa listeye aldı. Bu şirketler arasında AUGENTIC GmbH, Bitt Inc., Ripple Labs, Inc. gibi önde gelen şirketler yer alıyor.

Gürcistan Ulusal Bankası‘nı diğerlerinden ayıran şey, kısa listeye alınan bu şirketler tarafından sunulan çeşitli teknolojik çözümleri keşfetmelerine olanak tanıyan “teknolojik olarak agnostik” yaklaşımıdır. Seçim süreci tamamlandığında, NBG pilot aşamaya geçmesi için tek bir teknoloji ortağı belirleyecektir.

Bu aşamada, seçilen ortak CBDC platformunu canlı bir ortamda test edecek ve pratik kullanım durumlarını değerlendirecektir. Bu, Dijital GEL projesinin geliştirilmesi ve uygulanmasında önemli bir adımdır ve NBG’nin yenilikçi CBDC çözümlerini benimseme konusundaki kararlılığını göstermektedir.

Ripple’ın potansiyel bir teknoloji ortağı olarak dahil edilmesi, CBDC alanındaki artan öneminin ve dünya çapındaki merkez bankalarıyla işbirliği yapma konusundaki kararlılığının altını çizmektedir. Bu ortaklığın sonucu, dijital para birimlerinin geleceğini ve küresel finans ortamındaki uygulamalarını şekillendirme potansiyeline sahiptir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?