Ocak 5, 2020

Güney Kore’nin Kripto Paralarla İlgili Çalışmaları


Bitcoin 2009’da piyasaya sürüldüğü zaman, bir kripto para birimi fikri yeni ve büyük ölçüde düzensiz bir alandı. Daha fazla kripto para birimi geliştirildikçe, uluslararası ve Güney Kore gibi önemli pazarlarda endüstriyi düzenlemek için gittikçe artan bir itici güç oluştu.

Güney Kore ilk kez 2017 yılında, Bitcoin ve Ethereum için artan fiyatların yıkıcı finansal spekülasyonlar ile ilgili endişelerin yanı sıra dolandırıcılık ve yasadışı faaliyetlerle ilgili önlem almak için kripto para birimini düzenlemek için adımlar attı. O dönemler de, Güney Koreliler ilk kripto para meraklıları arasındaydı. Güvenliği artırmak için, Güney Kore 2017 yılında resmi olarak ICO’lara bir yasak koymaya doğru ilerledi.

Son yıllarda artan düzenlemelere rağmen, Güney Kore kripto para birimi için önemli bir pazar olmaya devam ediyor. Bununla birlikte Güney Kore’de olduğu gibi uluslararası alanda da kripto para biriminin giderek daha fazla incelendiği görülmekte. Haziran ayında, Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörist finansmanını önlemek için adımlar atma yükümlülükleriyle ilgili olarak sanal varlıklar ve sanal varlık servis sağlayıcıları hakkında yönergeler yayınladı.

Buna karşılık, Güney Kore Ulusal Meclisi sanal varlıklar için yasal bir temel oluşturmak üzere adımlar atıyor. Mevzuat ile Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’nun Finansal İstihbarat Birimi’nin(FIU), kripto para borsalarını doğrudan düzenleme altına alması sağlanacak. Şu anda, FIU kripto para borsalarını sadece Güney Koreli bankaların gözetimi yoluyla dolaylı olarak düzenlemekte.

Mevzuat ayrıca Güney Kore’deki kripto para birimi borsalarının FATF’in işlemler için temel kurallar belirleyerek ve firmalardan daha fazla hesap verebilirlik talep ederek kara para aklama ve terörist finansmanını önleme gerekliliklerine uygun hale getirilmesine yardımcı olacak. Şu anda, Güney Kore kripto para birimi gibi kripto varlıklarını vergilendiremiyor. Maliye ve Ekonomi Bakanlığı (MOFE), kripto para birimi işlemlerinden elde edilen kazançların mevcut yasa uyarınca vergilendirilemeyeceğini belirtti. Ama bu Güney Kore’nin vergilendirme konusunda çalışmalar yapmayacağını göstermez.

Güney Kore, vergi yasasını kripto para birimini kapsayacak şekilde revize ederek ilerlerse, yalnız olmayacak. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya, varlık olarak kripto para birimini vergi altına alma konusunda Güney Kore’yi takip edebilir.

Tüm bu gelişmelerler birlikte Güney Kore yasalarında kripto para sektörüne ilişkin belli düzenlemelerin eksik olduğu bir gerce. Hükümet durumu düzeltmek adına yeni düzenlemeler getirebilir. Bu düzenlemelerin vergilendirmeyle ilgili olma ihtimali yüksek. Bakan Kyoil Choi’nin kripto para sektörü hakkındaki “kurumsal alana dahil edilmelidir.” sözü kripto paralar ile ilgili şu an çalışmaların olduğunun bir kanıtı.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?