Güney Kore’nin, Kripto Para Vergi Oranı Netleşti

0

Aylar süren tartışmaların ardından Güney Kore hükümeti kripto para kazancını yüzde 20 oranında vergilendirme kararını kesinleştirdi.

Çarşamba günü yayınlanan vergi politikası değişiklik bildiriminde, ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, kripto ticareti veya tasfiyesinden elde edilen 2.5 milyon won’un (yaklaşık 2.000 dolar) üzerindeki tüm yıllık gelirin yüzde 20 oranında vergilendirileceğini, bundan daha az bir miktarın vergilendirilmeyeceğini detaylandırdı.

Gözden geçirilmiş vergi hukuku artık parlamento onayına tabi olacak ve bakanlık 3 Eylül’den önce Ulusal Meclis’e sunacak. Onay süreci milletvekilleri arasında herhangi bir tartışma görmez ve eğer geçerse yeni yasalar yürürlüğe gelecek yıl 1 Ekim’de girecek.

Büyük Vergi Tartışması

Kripto gelirlerinin düzgün bir şekilde vergilendirilmesi, milletvekilleri arasında her zaman bir tartışma konusu oldu ve Güney Kore bir istisna değildi. Aslında, ülkedeki farklı hükümet organları dijital varlıklara farklı vergi koymaya çalışıyorlardı.

Örneğin; bir bakanlık, uygun bir yasa tasarlanıncaya kadar kripto gelirlerini vergilendirmemekten yanayken, bir diğeri kripto kazancını “diğer gelirler” olarak sınıflandırmak istedi. Bu tartışmalar aylarca sürdü.

Şu an Güney Kore başarılı bir şekilde bir kripto vergi yasası hazırlarken, diğer ülkeler hala bununla mücadele ediyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın