Temmuz 22, 2020

Güney Kore’nin, Kripto Para Vergi Oranı Netleşti


Aylar süren tartışmaların ardından Güney Kore hükümeti kripto para kazancını yüzde 20 oranında vergilendirme kararını kesinleştirdi.

Çarşamba günü yayınlanan vergi politikası değişiklik bildiriminde, ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, kripto ticareti veya tasfiyesinden elde edilen 2.5 milyon won’un (yaklaşık 2.000 dolar) üzerindeki tüm yıllık gelirin yüzde 20 oranında vergilendirileceğini, bundan daha az bir miktarın vergilendirilmeyeceğini detaylandırdı.

Gözden geçirilmiş vergi hukuku artık parlamento onayına tabi olacak ve bakanlık 3 Eylül’den önce Ulusal Meclis’e sunacak. Onay süreci milletvekilleri arasında herhangi bir tartışma görmez ve eğer geçerse yeni yasalar yürürlüğe gelecek yıl 1 Ekim’de girecek.

Büyük Vergi Tartışması

Kripto gelirlerinin düzgün bir şekilde vergilendirilmesi, milletvekilleri arasında her zaman bir tartışma konusu oldu ve Güney Kore bir istisna değildi. Aslında, ülkedeki farklı hükümet organları dijital varlıklara farklı vergi koymaya çalışıyorlardı.

Örneğin; bir bakanlık, uygun bir yasa tasarlanıncaya kadar kripto gelirlerini vergilendirmemekten yanayken, bir diğeri kripto kazancını “diğer gelirler” olarak sınıflandırmak istedi. Bu tartışmalar aylarca sürdü.

Şu an Güney Kore başarılı bir şekilde bir kripto vergi yasası hazırlarken, diğer ülkeler hala bununla mücadele ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?