Haziran 10, 2024

Güney Koreli Yetkililer Yeni NFT Düzenlemesini Resmen Kabul Etti


Güney Koreli finansal düzenleyiciler, NFT pazarında düzenleyici netliği artırmak amacıyla “Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasası” kapsamında yeni yönergeler yayınladı. İlgili yasa, 19 Temmuz 2024’ten itibaren yürürlükte olacak.

Daha önce NFT’ler genellikle sanal varlık sınıflandırmasının dışında tutulurken, yeni yönergeler belirli özelliklere sahip NFT‘lerin sanal varlık olarak sınıflandırılacağını belirtiyor. Bu özellikler arasında kitlesel olarak ihraç edilen, bölünebilir veya ödeme aracı olarak kullanılabilen NFT’ler yer alıyor.

Yönergeler, “içerik koleksiyonu amaçlı” tasarlanan NFT’lerin genellikle sanal varlık düzenlemelerinden muaf tutulacağını belirtiyor. İlk olarak, NFT’ler Sermaye Piyasası Yasası kapsamında menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için değerlendirilecek. Menkul kıymet olarak kabul edilirlerse, menkul kıymet düzenlemeleri uygulanacak.

NFT’lerin sanal varlık olarak kabul edilmesi için belirli kriterler bulunuyor. Bu kriterler arasında, büyük miktarlarda veya seriler halinde ihraç edilen ve benzersizliğini yitiren NFT’ler ile daha küçük birimlere bölünebilen NFT’ler yer alıyor. Ayrıca, mal veya hizmetler için doğrudan veya dolaylı olarak ödeme aracı olarak kullanılan veya diğer sanal varlıklarla değiştirilebilen NFT’ler de sanal varlık olarak sınıflandırılacak. “Büyük miktarlar” için belirli bir eşik değeri belirtilmemiş, bu da düzenleyici kaçakçılığı önlemeyi amaçlıyor.

NFT dağıtımı ve yönetimi ile ilgilenen işletmeler, bu yönergeleri dikkatle incelemeli. Bir NFT sanal varlık olarak nitelendirilirse, işletmeler “Özel Finansal Bilgiler Yasası” kapsamında sanal varlık işletmecisi olarak kaydolmak zorunda. Bu, NFT’lerin satışı, değişimi, transferi, depolanması, yönetimi veya aracılığı faaliyetlerini kapsıyor. Uyumsuzluk durumunda cezai yaptırımlar söz konusu olabilir.

Finansal Hizmetler Komisyonu, NFT’lerin sınıflandırılması konusunda emin olmayan işletmeler için danışmanlık hizmetleri sunacak ve uyumu kolaylaştırmak amacıyla daha spesifik örnekler paylaşmayı planlıyor. Bu önlemler, NFT’lerin sanal varlık düzenlemelerinden kaçınmak için kötüye kullanılmasını önlemeyi ve içerik koleksiyonu için meşru NFT projelerinin etkilenmemesini sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak : CoinEdition

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?