Aralık 10, 2019

Güney Kore’den Kripto Paralara Vergi!

Kripto paralar ile ilgili belirsiz konulardan bir tanesi de, kripto paralar gerçekten bir para mı yoksa bir emtia mı, olduğu…

Konu neden bu kadar önemli derseniz, şundan dolayı: Kripto paraların para olması ile bir ‘mal’ yani emtia olması arasında, bir devlet için büyük bir fark var. Eğer kripto varlıklar bir para ise bundan vergi almak çok zor iken, eğer bu varlıklar bir emtia ise bundan vergi almak çok daha kolay hale geliyor. Kripto varlıkların bir para olabilmesi için, alım satım işlemlerinde kullanılabilmesi gerekir. Bu alım satım borsalarda yaptığımızdan ziyade, günlük hayatta yaptığımız harcamalar. Konu bir çok otorite için belirsiz olduğundan dolayı, vergilendirmek de bir hayli zor hale geliyor. Ama bazı devletler konuyla alakalı adımlar atıyor.

Güney Kore hükümeti, vatandaşlarının kripto para ile elde ettiği kazançlarını vergilendirmek istiyor. Korea Times’ın haberine göre, Güney Kore hükümetinin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı önümüzdeki yılda, konuyla alakalı somut adımlar atacak.

Yine Güney Kore hükümeti bu yasadan farklı olarak, kripto paralar üzerinden sermaye kazancı vergisi koymayı planlıyor. Fakat bu vergi kanunlarının etkili ve düzenli olabilmesi için, kripto varlıklarının adının tam olarak koyulması gerekiyor. Hükümete yakın bir bakanlık görevlisinin iddia ettiğine göre, yasa gelecek yılın ilk çeyreğinde yürürlüğe girecek.

 

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?