Güney Kore’den Bitcoin’e Vergi!

Kripto para sektörünün en çok tartışılan konularının başında hukuki boyut ve vergilendirme işlemi geliyor. Bilindiği üzere kripto paralar, dünyada resmi para birimi olarak tanımlanmıyor. Fakat sektörün popülerliğinin artmasıyla, çeşitli ülkelerde bu konular da düzenlemeye gidiyor. Bu ülkelerden biri de Güney Kore.

Güney Kore hükümeti bugüne kadar kripto para ticaretine ve blockchain teknolojisine verdiği destek ile biliniyor. Bu alana yönelik de serbest ticaret doğrultusunda düzenlemeler getirmişti. Fakat bu serbestliğe rağmen gelir vergilendirmesi konusunda bir kafa karışıklığı yaşanmaktaydı. Son gelişme ile Güney Kore, kripto paralardan vergi almaya 2021’de başlamayı hedefliyor.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı mevcut vergilendirme kanunlarında değişiklik yapılmasını önerdi. Söz konusu değişiklik ile kripto para endüstrisi kanunlara dahil edilecek. Bakanlık yeni değişiklikleri temmuz ayında açıklayacak ve daha sonra eylül ayında Ulusal Meclise sunacak. Ulusal meclisin bu değişiklikleri onaylaması halinde, bu yasalar 2021’de uygulamaya girecek.

Daha önce Bilgi ve Teknoloji Bakanlığının desteğini almış olan bu değişiklikler ile Güney Kore’de kripto para satışlarındab gelir vergisi alınacak.

Son olarak yetkili bir isim, ICO’lar veya madencilik yoluyla kar elde edilmesi durumunda vergilendirme süreçlerine dahil edileceğini ve “sadece gelirin olduğu yerde vergi” ilkesini izleyeceklerini dile getirdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.