Güney Kore’de Kripto Para Vergilendirmesi Yeniden Gündeme Geldi

Yerel bir rapora göre Güney Kore Maliye ve Ekonomi Bakanı, ülkenin kripto para ticareti ve yatırımı için bir vergi uygulaması getirmesi gerektiğine inanıyor.

Güney Kore Kripto Vergi Uygulayacak mı?

Asya ülkesi, kripto paralardan vergi alıp almayacağına dair kararsızdı. 2020’nin başında Ekonomi ve Maliye Bakanlığı mevcut vergi yasasında, dijital varlık ticareti kazançlarını vergiye tabi gelir olarak görülmediğini söyledi. Ancak Bakanlık bu yasanın yarattığı boşluğun farkındaydı ve diğer ülkelerde mevzuatlarını değiştirmek için düzenlemeleri gözden geçiriyordu.

Bir aydan daha kısa bir süre sonra, Güney Kore’den, ülkenin kripto para ticareti karlarını “diğer gelir” olarak sınıflandırmaya başlayabileceğini bildiren bir rapor daha geldi. Bu gerçekleşseydi, kripto kazançları piyango gibi ödül kazançları ile aynı kategoriye yerleştirilecekti ve herhangi bir kazançta %20 vergi elde edilecekti.

Bugün paylaşılan son raporda, Maliye Bakanı Hong Nam-ki’nin sözlerine yer verildi. Parlamento finans komitesinin önünde konuşan Bakan, hükümetin “vergi sistemini piyasa koşullarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde yeniden düzenlemeye devam ettiğini, ancak özellikle bu yıl vergilendirilebilir kalemler ve vergi türleri listesini düzeltmeye çalıştığını” söyledi.

Nam-ki, Bakanlığının Temmuz ayında kripto para kar vergilendirmesiyle ilgili daha fazla ayrıntı sunacağını açıkladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.