Ocak 20, 2020

Güney Kore’de, Kripto Para Vergi Oranı Ne Kadar Olacak?

Kripto paraların vergilendirilmesi meselesi oldukça tartışılan bir konu. Her hükümet konuyla ilgili zaman zaman düşüncelerini paylaşıyor ve yine hepsi, kripto para yaygınlığı arttığı için konuyla ilgili bir yol haritası belirlemek zorunda kalıyor. Güney Kore hükümeti de çoktan böyle bir yola girdi ve konuyla ilgili çalışmalarda neredeyse sona gelindi.

Yetkililer bugün, Güney Kore maliye bakanlığının kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelire yüzde 20 vergi uygulamayı düşündüğünü belirtti. Yetkililere göre, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yakın zamanda gelir vergisi bürosuna kripto para birimleri için bir vergi planını gözden geçirmesini söyledi. Daha önce bakanlığın emlak vergisi ofisi planı gözden geçirmişti.

Söz konusu değişiklikle birlikte hükümetin kripto para alım satımlarından elde edilen karı “sermaye kazancı” olarak değil de “diğer gelir” olarak ele aldığı öngörülüyor.

Bir hükümet yetkilisi, konuyla ilgili olarak “Maliye bakanlığı yönünü henüz netleştirmedi fakat kripto paraların alım satımından elde edilen gelirin gayrimenkul gibi sermayelerin transferinden elde edilen kazançlar olarak değil de diğer gelirler olarak değerlendirilmesi daha muhtemel hâle geldi.” sözlerini dile getirdi.

Güney Kore hükümeti vergilendirme konusunda uzun süredir çalışıyor. Ama konuyla ilgili henüz net bir karara varılmadı.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?