Güney Kore %20 Oranındaki Kripto Ticaret Vergisini 2022’ye Erteledi

0
308

Yerel haber ajansı Yonhap’ın bugün bildirdiğine göre, Güney Kore Ulusal Meclisi Strateji ve Finans Komitesi, vergi yasasında yapılan yeni değişiklikleri onaylayarak kripto para birimi ticaretinde gelir vergisinin uygulanmasını Ocak 2022’ye kadar erteledi.

Verginin başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlüğe girmesi planlanmıştı, ancak komite geçen hafta yerel kripto borsalarının yeni kurallarla tamamen uyumlu altyapılar inşa etmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu savundu. Bu nedenle komite, değişikliklerin ertelenmesini önerdi.

Yonhap’ın bildirdiğine göre, 30 Kasım’daki genel toplantıda milletvekilleri ertelemeyi resmen onayladı. Ocak 2022’den itibaren, kripto para ticaretinden elde edilen gelirin %20’si vergiye tabi olacak. Tabi buradaki ayrıntı yalnızca bir tüccarın kârı bir yılda 2.5 milyon Kore wonunu (yaklaşık 2.000 dolar) aşarsa vergilendirme yapılacak. Bu eşiğin üzerindeki tüm kripto ticareti ile ilgili gelir, yıllık olarak vergilendirilecek.

Şu anda Güney Koreli kripto borsaları, “Özel Ödemeler” yasasının uygulanmasının bir parçası olarak, müşterileri için müşterilerini tanıma prosedürlerini Eylül 2021’e kadar tamamlamakla yükümlü. Değişiklikler ayrıca anonim kripto para birimlerinin yasaklanmasını da içeriyor.

Dijital varlıkların halk arasında daha fazla ilgi görmeye başlamasıyla, kripto vergilendirmesi de son zamanlarda giderek daha sık konuşulan bir konu haline geldi. Kısa bir süre önce, bir uzman ABD’deki bir kongrede konuştu ve kripto ile ilgili vergileri karmaşık yapıları nedeniyle bir “kabus” olarak nitelendirdi. Türkiye’de de benzer bir konu geçtiğimiz dönemlerde gündeme gelmişti. Kripto para topluluğu da genel itibariyle “kripto paraların doğasına aykırı olduğu” gerekçesiyle vergilendirmeye çok sıcak bakmıyor. Fakat gün geçtikçe daha popüler hale gelen kripto paralara devletlerin müdahalesi kaçınılmaz bir son gibi görünüyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın