Güney Kore %20 Oranındaki Kripto Ticaret Vergisini 2022’ye Erteledi

Yerel haber ajansı Yonhap’ın bugün bildirdiğine göre, Güney Kore Ulusal Meclisi Strateji ve Finans Komitesi, vergi yasasında yapılan yeni değişiklikleri onaylayarak kripto para birimi ticaretinde gelir vergisinin uygulanmasını Ocak 2022’ye kadar erteledi.

Verginin başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlüğe girmesi planlanmıştı, ancak komite geçen hafta yerel kripto borsalarının yeni kurallarla tamamen uyumlu altyapılar inşa etmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu savundu. Bu nedenle komite, değişikliklerin ertelenmesini önerdi.

Yonhap’ın bildirdiğine göre, 30 Kasım’daki genel toplantıda milletvekilleri ertelemeyi resmen onayladı. Ocak 2022’den itibaren, kripto para ticaretinden elde edilen gelirin %20’si vergiye tabi olacak. Tabi buradaki ayrıntı yalnızca bir tüccarın kârı bir yılda 2.5 milyon Kore wonunu (yaklaşık 2.000 dolar) aşarsa vergilendirme yapılacak. Bu eşiğin üzerindeki tüm kripto ticareti ile ilgili gelir, yıllık olarak vergilendirilecek.

Şu anda Güney Koreli kripto borsaları, “Özel Ödemeler” yasasının uygulanmasının bir parçası olarak, müşterileri için müşterilerini tanıma prosedürlerini Eylül 2021’e kadar tamamlamakla yükümlü. Değişiklikler ayrıca anonim kripto para birimlerinin yasaklanmasını da içeriyor.

Dijital varlıkların halk arasında daha fazla ilgi görmeye başlamasıyla, kripto vergilendirmesi de son zamanlarda giderek daha sık konuşulan bir konu haline geldi. Kısa bir süre önce, bir uzman ABD’deki bir kongrede konuştu ve kripto ile ilgili vergileri karmaşık yapıları nedeniyle bir “kabus” olarak nitelendirdi. Türkiye’de de benzer bir konu geçtiğimiz dönemlerde gündeme gelmişti. Kripto para topluluğu da genel itibariyle “kripto paraların doğasına aykırı olduğu” gerekçesiyle vergilendirmeye çok sıcak bakmıyor. Fakat gün geçtikçe daha popüler hale gelen kripto paralara devletlerin müdahalesi kaçınılmaz bir son gibi görünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.