Güney Afrika Yeni Kripto Kurallarını Açıkladı!

0
276

Güney Afrika Finans Düzenleyici kuruluşu, kripto varlıkların bir taslak beyanını finansal ürünler olarak yayınladı. Düzenleme kurumu, Güney Afrika’nın “kripto varlıkların tedariki ve kullanımında giderek artan bir artış” olduğunu dile getiriyor.

Güney Afrika’nın Kripto Yönetmenliği

Güney Afrika’nın Finansal Sektör Yürütme Otoritesi (FSCA) cuma günü yaptığı duyuruda; “Finansal Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri Yasası [FAIS] kapsamında kripto varlıklarının bir finansal ürün olarak taslak beyanını” yayınladığını açıkladı. Taslak beyanname ile ilgili yorumlar 28 Ocak 2021’i kadar sunulmaya devam edecek. Düzenleme kurulumu beyanname için şu sözleri kullandı:

Küresel olarak perakende yatırımcıların kripto varlıkları satın alma ilgisi hızla artıyor. Güney Afrika ayrıca kripto varlıklarının tedarikinde ve kullanımında katlanarak bir artış yaşadı.

Taslak beyanda, bu yıl Kripto Varlıkları Düzenleme Çalışma Grubu (CAR WG) tarafından yayınlanan bir pozisyon kağıdında FAIS Yasası kapsamında bir finansal ürün olarak kripto para biriminin düzenlenmesi ile ilgili bazı öneriler yer almaktadır.

Yeni kurallar; kripto borsaları, danışmanlar ve komisyoncuları da içeren kripto para hizmet sağlayıcıları için geçerli olmaktadır. FCSA’ya finansal hizmet sağlayıcıları (FSP’ler) olarak kaydolmaları gerekmektedir. FSCA ayrıntılı olarak şunları içerir:

Beyanname, kripto varlıkları ile ilgili tavsiyelerde bulunan veya aracılık hizmetleri veren herhangi bir kişinin FAIS Yasası kapsamında bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilmesi gerektiği sonucuna varacaktır.

E-posta düzenleyici ise durumları şu şekilde açıklığa kavuşturdu:

“Taslak beyanı hiçbir şekilde kripto varlıklarının durumunu diğer yasalar bağlamında etkilememektedir. Ayrıca, varlıkları düzenlemeye, meşrulaştırmaya veya şifre etmek için canlılık vermeye de çalışmaz.”

Bunun yanında şu cümleleri de ekledi:

“Taslak beyan, gelecekteki politika müdahalelerini bilgilendirecek olan Kripto Varlıkları Düzenleme Çalışma Grubu (CAR WG) aracılığıyla şu anda gerçekleşmekte olan daha geniş gelişmelerin sonucunu bekleyerek, yalnızca kripto varlıkları ortamındaki belirli acil riskleri hafifletmek için ara bir adım olmayı amaçlamaktadır FSCA, çeşitli düzenleyiciler ve yasalar genelinde uygulanacaktır.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın