Güney Afrika Yeni Kripto Kurallarını Açıkladı!

Güney Afrika Finans Düzenleyici kuruluşu, kripto varlıkların bir taslak beyanını finansal ürünler olarak yayınladı. Düzenleme kurumu, Güney Afrika’nın “kripto varlıkların tedariki ve kullanımında giderek artan bir artış” olduğunu dile getiriyor.

Güney Afrika’nın Kripto Yönetmenliği

Güney Afrika’nın Finansal Sektör Yürütme Otoritesi (FSCA) cuma günü yaptığı duyuruda; “Finansal Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri Yasası [FAIS] kapsamında kripto varlıklarının bir finansal ürün olarak taslak beyanını” yayınladığını açıkladı. Taslak beyanname ile ilgili yorumlar 28 Ocak 2021’i kadar sunulmaya devam edecek. Düzenleme kurulumu beyanname için şu sözleri kullandı:

Küresel olarak perakende yatırımcıların kripto varlıkları satın alma ilgisi hızla artıyor. Güney Afrika ayrıca kripto varlıklarının tedarikinde ve kullanımında katlanarak bir artış yaşadı.

Taslak beyanda, bu yıl Kripto Varlıkları Düzenleme Çalışma Grubu (CAR WG) tarafından yayınlanan bir pozisyon kağıdında FAIS Yasası kapsamında bir finansal ürün olarak kripto para biriminin düzenlenmesi ile ilgili bazı öneriler yer almaktadır.

Yeni kurallar; kripto borsaları, danışmanlar ve komisyoncuları da içeren kripto para hizmet sağlayıcıları için geçerli olmaktadır. FCSA’ya finansal hizmet sağlayıcıları (FSP’ler) olarak kaydolmaları gerekmektedir. FSCA ayrıntılı olarak şunları içerir:

Beyanname, kripto varlıkları ile ilgili tavsiyelerde bulunan veya aracılık hizmetleri veren herhangi bir kişinin FAIS Yasası kapsamında bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilmesi gerektiği sonucuna varacaktır.

E-posta düzenleyici ise durumları şu şekilde açıklığa kavuşturdu:

“Taslak beyanı hiçbir şekilde kripto varlıklarının durumunu diğer yasalar bağlamında etkilememektedir. Ayrıca, varlıkları düzenlemeye, meşrulaştırmaya veya şifre etmek için canlılık vermeye de çalışmaz.”

Bunun yanında şu cümleleri de ekledi:

“Taslak beyan, gelecekteki politika müdahalelerini bilgilendirecek olan Kripto Varlıkları Düzenleme Çalışma Grubu (CAR WG) aracılığıyla şu anda gerçekleşmekte olan daha geniş gelişmelerin sonucunu bekleyerek, yalnızca kripto varlıkları ortamındaki belirli acil riskleri hafifletmek için ara bir adım olmayı amaçlamaktadır FSCA, çeşitli düzenleyiciler ve yasalar genelinde uygulanacaktır.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.