Guangdong Polisinin İlk Kara Para Aklama Vakası: USDT

Güvenlik güçleri, kumar platformu ile kara para aklayan çeteyi tutukladı.

  • USDT, Çinli kumarbazlar arasında oldukça popüler bir kara para aklama aracıdır.

Yerel haber kuruluşu, Guangdong polisinin ünlü stabilcoin USDT’yi ele geçiren ilk kara para aklama suçunu çökertti.

Polis suçüstünde, 77 şüpheliyi tutukladı. Bunun yanında çevrimiçi kumar ödeme takas hizmetlerini sağlayabilmek için üç kumar web sitesi ve beş para aklama stüdyosu da kapatılmıştır. Bunların dışında polis ekipleri cep telefonlarına, kredi kartlarına, araçlara, bilgisayarlara, banka hesaplarına ve birçok suç iş belgeleri ele geçirdi.

Soruşturma sonucunda, 3,000’den fazla çalışanın 15 aydan fazla faaliyet gösteren bir program oluşturduğu ortaya çıktı. Bu platform, 120’den çok yabancı çevrimiçi kumar web sitesine ve 120 milyar yuan (17,9 milyar $) değerinde 70 çevrimiçi yatırım sahtekarlığına ev sahipliği yaptı.

Kara Para Aklama: Çevrimiçi Kumar ve USDT

Çinlilerin kumara düşkün olduğunu herkes bilir. Statista’ya göre, Çin’deki oyun pazarlarının satışları on kat artarak 230 milyar yuan’ı geçtiğini belirtmiştir. Ayrıca oyuncu sayısı ise 2019’da 640 milyonu aşmıştır.

Birçok platform, ABD dolarının yerine bir ülkede sıkça kullanılan USDT ile ödeme yapmasına izin vermektedir.

Suçlular RMB ile USDT satın alarak yeniden QR kodlarını destekler. Platform, kodları toplayarak bunlarla RMB ve USDT satın alır. Devamında ise kumar fonlarını doldurmak amacıyla mobil cihazlarıyla taraması gerekli olan oyuncularla sağlanmaktadır.

  • Program, çevrimiçi kumar platformu sayesinde büyük ölçüde paranın aklanmasına müsaade etti.
  • Çin, dijital yuan lansmanı öncesinde gerçekleşen bu olayla kripto para birimlerine zarar uğrattı.
  • As FXStreet Çin Halk Bankası’na doğrudan ortaya çıkarma ve yuan yerine belirteç satışından şirketlere ve bireylere yasaklama önerisinde bulundu.

Taslak teklif halk tarafından onaylanacaktır. Eğer onaylanırsa, yetkililer yuan odaklı dijital token oluşturup satma işlemlerinden elde edilecek hasılatı kaybetme veya gelirin beş katına kadar para cezası vermeye hak kazanacaktır.

Diğer yandan ülke de Dijital Yuan’ın piyasada yer almasına hazırlanmaktadır.

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.