Ocak 22, 2024

Grayscale’den Şaşırtıcı Bitcoin Satışı: Bu Hamle Piyasada Nasıl Bir Etki Yarattı?


Ünlü Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) arkasındaki şirket olan Grayscale Investments’ın şaşırtıcı bir hamleyle, toplamda 2,14 milyar dolara ulaşan önemli miktarda Bitcoin (BTC) sattığı bildirildi. Bu büyük elden çıkarma, SEC tarafından spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) için verilen son onayın ardından geldi.

Bir kripto para analiz platformu olan Lookonchain’e göre, SEC’in bu ayın başlarında spot Bitcoin ETF‘lerini onaylamasından bu yana Grayscale’in Bitcoin varlıkları yaklaşık 52.227 BTC, yani 2,14 milyar dolar azaldı. Grayscale şu anda 23,21 milyar dolar değerinde 566.973 BTC tutuyor. Buna karşılık iShares (BlackRock) 33.431 BTC (1,37 milyar dolar), Fidelity 24.857 BTC (1,02 milyar dolar) ve Bitwise 10.152 BTC (415,6 milyon dolar) tutuyor.

Bu Stratejik Bir Hamle mi?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Grayscale’in bu stratejik hamlesi, SEC tarafından çeşitli spot Bitcoin ETF’leri için verilen son onay dalgası göz önüne alındığında dikkat çekicidir.

Onay alan önemli finansal oyuncular arasında ARK Invest, BlackRock, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Invesco, Franklin Templeton, Bitwise ve Valkyrie bulunmaktadır. Ayrıca Grayscale Investments, 28 milyar dolarlık Bitcoin tröstünü GBTC spot ETF’ye dönüştürmek için yeşil ışık alarak yatırım ortamında önemli bir değişimin sinyalini verdi.

Analistler, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının Grayscale’i varlıklarını stratejik olarak yeniden konumlandırmaya ve kripto para piyasasına artan kurumsal ilgiden yararlanmaya sevk etmiş olabileceğini öne sürüyor.

Bu arada, Bitcoin için daha geniş piyasa eğilimi, mevcut fiyat 40.955 dolar olduğu için yükseliş ihtimali uzak görünüyor. Bu, son 24 saatte %1,73’lük bir düşüşü ve son 30 günde %5,90’lık bir düşüşü yansıtıyor. Piyasa dinamikleri, Grayscale’in büyük Bitcoin satışıyla birleştiğinde, Bitcoin’in genel değerlemesi üzerindeki potansiyel etkisi ve büyük kurumsal oyuncuların gelişen kripto ortamındaki stratejik konumu hakkında sorular ortaya çıkarıyor.

Kaynak : u.today

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?