Eylül 6, 2023

Grayscale’den Bitcoin ETF Onayı İçin SEC’e Baskı: Kripto Dünyası Bu Yanıtı Bekliyor!


Son güncellenme : 06.09.2023 - 15:49

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, kripto para dünyasını yeniden şekillendirebilecek önemli bir adım atarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmi bir mektup gönderdi. Düzenleyici kurumdan Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’na (ETF) dönüştürme teklifine yeşil ışık yakmasını istedi. Bu resmi talep, Grayscale’in SEC’e dönüşümü engellemek için hiçbir haklı gerekçe bırakmadığına inandığı yakın tarihli bir mahkeme kararından kaynaklanıyor.

Mahkeme SEC’in Önceki Reddini İptal Etti

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere ABD Temyiz Mahkemesi 29 Ağustos’ta dönüm noktası niteliğindeki bir kararla Grayscale lehine karar vererek SEC’in varlık yöneticisinin mevcut GBTC ürününü geleneksel bir Bitcoin ETF’sine dönüştürme başvurusunu reddetme yönündeki önceki kararını bozdu. Grayscale’in 5 Eylül tarihli mektubunda mahkemenin kararına vurgu yapılarak, SEC’in artık Bitcoin vadeli borsa yatırım ürünleri (ETP’ler) ile spot Bitcoin ETP’leri arasında ayrım yapmak için yasal bir dayanağı olmadığı savunuldu.

Mektupta, “Temyiz Mahkemesi konuştuğuna göre, daha önce Komisyon tarafından spot Bitcoin ETP’lerini reddederken benimsenen yasal analiz kapsamında bir Bitcoin vadeli işlem ETP’sini spot Bitcoin ETP’sinden ayıracak mevcut bir gerekçe yoktur” denildi. Varlık yönetimi devi, SEC’in GBTC teklifine daha önce onaylanan Bitcoin vadeli ETF’lerinden farklı davranmak için “geçerli bir neden” tanımaması gerektiğine işaret etti.

Mektupta ayrıca SEC’in Grayscale‘in başvurusuna ilişkin karar alma sürecindeki yersiz gecikmeye de dikkat çekildi. Grayscale, fon dönüşüm talebinin SEC düzenlemelerinde bu tür onaylar için belirtilen süreden neredeyse üç kat daha uzun süredir sürüncemede kaldığını belirtti.

Grayscale, “Borsa Kanunu’nun hileli ve manipülatif eylemleri önleme yetkisi dışında, dönüşümün reddedilmesi için herhangi bir ek gerekçe olsaydı, bu nedenlerin çoktan ortaya çıkmış olacağından eminiz,” diye ekledi. Ayrıca, Komisyon’un Bitcoin vadeli ETP’leri işlem görmeye başladıktan sonra bile on beş diğer spot Bitcoin ETF başvurusunu reddettiğine işaret ederek, kararları için yeni bir gerekçe olmadığını öne sürdü.

Grayscale’in Temmuz ayında SEC’e gönderdiği ve bekleyen tüm ETF başvurularının eş zamanlı olarak onaylanmasını talep eden bir önceki mektubunu kaleme alan Joseph A. Hall, “Trust’ın yaklaşık bir milyon yatırımcısının mümkün olan en kısa sürede eşit bir oyun alanını hak ettiğine inanıyoruz” diyerek son başvurusunu tamamladı.

Temyiz Mahkemesi’nin son kararı şimdiden piyasayı etkilemeye başladı. Kararın ardından, bir ETF’nin Net Varlık Değerinin (NAV) ne kadar üzerinde veya altında işlem gördüğünü gösteren GBTC iskontosu %19,9’a düştü. Aralık 2022’deki FTX çöküşünden sonra ortaya çıkan kripto para ayı piyasası sırasında GBTC’nin iskontosunun neredeyse negatif %50’ye düştüğü göz önüne alındığında, bu önemli bir iyileşmeye işaret ediyor.

Yatırımcılar ve piyasa analistleri Grayscale’in son hamlesiyle ilgili gelişmeleri dikkatle izliyor. SEC’in onayı yalnızca spot Bitcoin ETF’sini meşrulaştırmakla kalmayacak. Yine de, gelecekteki onayların önünü açarak yeni bir kripto para yatırım ürünleri çağını başlatabilir.

Grayscale’in SEC’e gönderdiği son mektup, kripto para yatırım seçeneklerinin geleceğini önemli ölçüde etkileyebilecek çok önemli bir gelişmedir. Onaylanması halinde, GBTC’nin spot Bitcoin ETF’sine dönüştürülmesi, hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için yeni yollar açabilir ve onlara kripto para birimine maruz kalmaları için daha güvenli ve düzenlenmiş bir yatırım aracı sağlayabilir. Kripto dünyası şu anda SEC’in yanıtını bekliyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?