Ocak 1, 2021

Grayscale İddiaları Yalanladı: XRP Satışı Yapılmadı!


Bybt’tan gelen verilere dayanan medya yayınlarının çoğu Grayscale’in XRP satışı yaparak kripto paranın değerini düşürdüğü yönünde bir anlatı oluşturdu. Yönetimi altında 20 milyar dolardan daha fazla değere sahip kripto para bulunan yatırım şirketi Grayscale’in XRP ve XLM varlıklarını elden çıkardığı iddiası gündemde bomba etkisi yarattı. Ancak bir şirket sözcüsü bu tür iddiaları reddetti. Grayscale Investment Holding’e baktığımızda, son 7 günde önemli miktarda XRP’nin tasfiye edilmediği görülüyor, ancak daha önce, Grayscale Trust’tan XRP token’ının toplu olarak tasfiye edildiği görülüyordu. Grayscale sözcüsü resmi bir açıklamada şunları söyledi:

“Yatırım ürünlerimizden herhangi biri tarafından temel varlıkların büyük satışları hakkındaki beyanlar yanlış ve hatalıdır. Grayscale XRP Trust’ın Dolar değerinde algılanan herhangi bir büyük düşüş, XRP’nin Dolar fiyatındaki düşüşün bir sonucu olurdu.”

[irp posts=”19569″ name=”Grayscale, Tuttuğu XRP ve XLM’lerin Büyük Bölümünü Sattı!”]

Grayscale, büyük kripto platformlarının ve varlık yöneticilerinin XRP’yi kaldırmaya başladığı mevcut eğilime karşı çıktı, Şirketin kendisi tarafından sağlanan son veriler ise XRP ve XLM varlıklarının aynı şekilde kaldığını gösteriyor. Aşağıdaki grafikten görülebileceği üzere Grayscale’de hâlâ yaklaşık 40 milyon XRP tutuluyor.

Buna karşın Bybt’ın veri akışı, hem AUM (yönetimi altındaki toplam varlık) hem de tutulan gerçek XRP ve XLM birimleri açısından, son yedi gün içinde Grayscale’den hala büyük bir XRP ve XLM çıkışı gösteriyor. Bu rakamlar Çarşamba günü “24 Saat Değişim” sütununun altında göründü.

SEC, 21 Aralık’ta Ripple ve iki yöneticisine karşı kayıtsız menkul kıymette 1,3 milyar dolar satmakla suçlayan bir dava açtı. Haberlerin ardından ABD’deki büyük kripto borsaları ABD’deki müşterilerine hizmet vermeyeceklerini, XRP ticaret hizmetlerini kaldıracaklarını açıklamaya başladılar.

XRP token’ının fiyatı, piyasa değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. SBI Holdings gibi birçok Ripple stratejik ortağı, kripto firmasına desteklerini açıkladı ve ayrıca pazarlarının çoğu ABD dışında olduğu için endişelenmelerine gerek olmadığını öne sürdü.

Bununla birlikte, SEC davası, Ripple ve yöneticilerinin tekliflerinin bir menkul kıymet olarak nitelendirildiğinin farkında olduklarını ve XRP’yi kayıtsız olarak sunarak federal güvenlik yasalarını ihlal ediyor olabileceklerini iddia etti. Duruşma öncesi konferansın ilk tarihi, ilgili tüm taraflar için zorunlu bir telefon görüşmesi ile 21 Şubat olarak belirlendi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?