Google ‘Bitcoin Fiyatı’ Aramaları 18 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Bitcoin’e olan genel ilgi, önde gelen kripto para biriminin yükselişe geçmesiyle birlikte yeni bir zirveye ulaşmış gibi görünüyor.

Geçen hafta itibariyle, trend konulara genel veya perakende ilgiyi ölçen bir metrik olan Google Trends, dünya çapındaki arama sorgusu “bitcoin fiyatı” için 21 değerini gördü. Bu, yaklaşık bir ay önce gözlemlenen 10 değerinin iki katından fazla ve Haziran 2019’dan bu yana en yüksek seviye.

Bitcoin, Pazartesi günü 19.850 dolar ile yeni bir rekor kırdı. Kripto para birimi, Mayıs 2019’dan bu yana en büyük aylık kazancını kaydetmek için Kasım ayında %40’ın üzerinde değer kazandı. Bitcoin yükselişini daha etkileyici kılan şey, geleneksel varlıkların nadiren tek bir ayda rekor kırmak için %40 artış göstermiş olması.

Bununla birlikte, “bitcoin fiyatı” terimi için mevcut Google araması, maksimum 100 değerini gördüğü Aralık 2017’de perakende çılgınlığından oldukça uzakta. Veriler, bu yılki rallinin esas olarak kurumsal katılımın artmasıyla yönlendirildiğini söyleyen analistleri doğrulayabilir.

MicroStrategy, Square, Cypherpunk Holdings gibi halka açık birkaç şirket, küresel ekonomideki korona virüs krizinin ardından Bitcoin satın aldı ve Bitcoin’in rezerv varlık olarak çekiciliğini güçlendirdi. PayPal ayrıca kripto para birimi hizmetleri sunmaya başladı. Finansal piyasalar web sitesi ADVFN’nin kurucusu ve CEO’su Clem Chambers, “2020’nin 20.000 dolar ile 2017’lere doğru ilerlemesi arasındaki fark, bu mevcut durumun daha büyük jeopolitik kaos, artan benimseme ancak daha az genel izleyici ilgisi ve daha az yeni coin arzı zemininde olmasıdır” ifadelerini kullandı. Ayrıca birçok gözlemci de, kurumların uzun vadede daha önemli kazanımlar sağlamasını bekliyor. Kripto para borsası Giottus’un kurucu ortağı ve CEO’su Arjun Subburaj beklentisiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“2021’de kripto para birimi kitleler tarafından benimsendiğinde ve kripto para birimleri ana akım haline geldiğinde tüm boğa koşusunun en büyüğüne sahip olacağız.”

Chambers’a göre, Bitcoin 20.000 dolar’ı aşacak ve uzun vadede “sınır gökyüzü”. Rekor 20.000 dolar olduğu için fiyatlar bu seviyenin üzerinde bir dayanak oluşturana kadar perakende ilgisinde kayda değer bir artış görülmeyebilir.

Yukarıda bahsedilen veriler, dünya çapında yapılan aramaları ortaya koyuyordu. Bunun yanında Türkiye’de yapılan “Bitcoin” aramasının sonuçlarını sizler için inceledik. Dünya geneline benzer şekilde bir atıştan söz edebiliriz. Orada da olduğu gibi yükseliş var fakat halen 2017 seviyesinden oldukça uzakta.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.