Ocak 28, 2022

Goldman Sachs, Kripto Benimsemesinin Bitcoin (BTC) Fiyatını Arttırmak için Yeterli Olmadığını Düşünüyor

Bitcoin (BTC), bu yılın başında Fed’in faiz arttırımları sinyali vermesiyle birlikte ABD hisse senedi piyasasının düşüşünü takip etti ve sert bir düzeltmeye sahne oldu. Bitcoin sık sık bir düzeltme sürecinden geçiyor olsa da, ana akım perakende yatırımcılar arasında benimsenmesi de artıyor.

Benimsenme oranının artışına karşın bankacılık devi Goldman Sachs, mevcut benimsenmenin Bitcoin fiyatını arttırmaya yetecek kadar güçlü olmadığına inanıyor. Goldman stratejistleri Zach Pandl ve Isabella Rosenberg, 27 Ocak Perşembe günü yatırımcılara yönelik bir notta, Bitcoin’in ana akım çekicilik kazanmasına rağmen, diğer makro varlıklarla olan ilişkisinin de yükselişte olduğunu belirtti.

Bitcoin ve kriptodaki güçlü tasfiyeler genellikle hisse senedi piyasasındaki tasfiyeleri izlemesiyle dikkat çekti. Bloomberg verilerine göre, Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.

Bitcoin’in Piyasalarla Olumlu İlişkisi

Rapor, Bitcoin fiyatının bazı “sınır” teknoloji hisseleri, ham petrol fiyatları ve başabaş enflasyon gibi tüketici fiyat riski vekilleri ile pozitif korelasyon gösterdiğini gösteriyor. Öte yandan Goldman Sachs, Bitcoin’in USD ve gayrimenkul ile negatif korelasyon gösterdiğine dikkat çekiyor. Bankacılık devi konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Stratejistler, kripto piyasalarındaki son satışları ‘ana akım benimsenmesinin iki keskin ucu keskin ucu’ olabileceğinin altını çizdi. Değerlemeleri arttırabilse de, muhtemelen diğer finansal piyasa değişkenleriyle korelasyonları artacak ve varlık sınıfını elinde tutmanın çeşitlendirmenin faydasını azaltacaktır.”

Kripto piyasasındaki son düşüş, Fed’in yüksek enflasyon nedeniyle bu yıl yükselen faiz oranlarına işaret etmesinden kaynaklanıyor. Stratejistler şunları ekledi:

“Zamanla, meta veri tabanındaki uygulamalar da dahil olmak üzere blok zinciri teknolojisinin daha da geliştirilmesi, belirli dijital varlıklar için değerlemelerde seküler bir kuyruk rüzgarı sağlayabilir. Ancak bu varlıklar, merkez bankasının parasal sıkılaştırması da dahil olmak üzere makroekonomik güçlere karşı bağışık olmayacaktır.”

Bitcoin ve diğer birçok altcoin, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %50’den fazlasını düzeltti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.