Şubat 26, 2023

Gold Standart DAO Nedir?

DeFi dünyası aktif olarak gelişiyor. Giderek daha fazla insan merkezi olmayan finansla ilgileniyor. Bu konuda sadece yeni girişimlerin, ekosistemlerin ve konferansların sayısına bakmak bile yeterli. Ülkeler, kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak uygulamaya bile başlıyor. Açık, şeffaf ve güvenli bir finansal sisteme duyulan ihtiyaç, merkezi olmayan finansa karşı geleneksel finans tartışmasının arkasındaki ana itici güçtür. Bu nedenle merkezi olmayan finansın günümüzün finansal sistemine bir alternatif olarak yavaş yavaş ortaya çıkması şaşırtıcı değildir.

DeFi kullanmak, rafine kullanıcı sayısının azlığı ve sektörün görece karmaşıklığı nedeniyle şu anda deneyimsiz kullanıcılar için çok karmaşıktır. Kullanıcıların birden fazla blok zincirinin nasıl çalıştığını, hangi jetonların hangi zincirlerde olduğunu, getirilerinin nerede ve nasıl üretildiğini vb. anlamaları gerekir. Ancak zaman geçtikçe bu sorunlar gideriliyor diyebiliriz. Köprüler, varlıkları farklı zincirler arasında taşımak için popüler hale geldi ve gelecekte kullanıcılar hangi blok zincirini kullandıklarını bilmeyecek veya umursamayacaklar.

Bu yazıda incelemek istediğim proje bir DeFi uygulaması olan Gold Standard DAO. Çoğumuzun bildiği üzere Beefy, Homora, BenQi gibi çeşitli DeFi uygulamaları stablecoin dediğimiz USDC, USDT, DAI gibi gerçek para temsillerinden pasif gelir elde etme imkânı sunuyor. Örneğin, bu yazının yazıldığı tarihte Homora platformundan USDC için yılda %3.4, USDT için yılda %14 getiri elde edebiliyorsunuz. Her platform farklı getiri oranları sunuyor ve bu oranlar sürekli olarak değişiyor. Tabii, bazı platformların daha yüksek oranlar sağladığı da oluyor, ancak bunların sürdürülebilirliği sorgulamaya açıktır çünkü daha önce birçok DAO yapısının bu sebeple iflas ettiğini biliyoruz.

Gold Standart DAO kolaylıkları

Gold Standard DAO ise DeFi kullanımıyla alakalı birtakım kolaylıklar sağlıyor. Yukarıda saydığım Homora, BenQi, Beefy gibi kar sağlayıcılarını izleyen ve onların havuzlarına bağlanan bir akıllı kontrat kullanıyor. Örneğin, siz paranızı pasif gelir amacıyla bu platforma koyduğunuz zaman, platform var olan en yüksek getiri oranını neredeyse buluyor ve paranızı oraya yerleştiriyor. Oranların değişmesi ve başka bir sağlayıcının daha iyi bir oran sağlaması durumunda, kontrat paranızı oranın daha yüksek olduğu sağlayıcıya kaydırıyor. Bu şekilde sürekli olarak en yüksek karı elde ettiğinizden emin olabiliyorsunuz. Platformun sadece en çok bilinen ve en çok kullanılan stablecoinler olan USDC, USDT, DAI ile sadece güvenilir sağlayıcılar üzerinde işlem yapması da bir artı diyebiliriz.

Platformun diğer bir ana özelliği ise size elde ettiğiniz karı altın olarak sunuyor olması. Kullanılan akıllı kontrat elde ettiğiniz karı düzenli olarak TraderJoe üzerinde bulunan havuz aracılığıyla dijital altını temsil eden AUX’a çeviriyor. Burada AUX’u 1 gram altının kripto piyasasındaki temsili olarak görebiliriz. Yani hem en yüksek getiriyi elde ediyor hem de altının dolar enflasyonuna karşı gücünden de yararlanıp, paranızın değerini koruyorsunuz. Eğer getirilerinizi dolar olarak istiyorsanız da havuzu kullanarak anında dolara dönüştürmeniz de mümkün.

Gold Standard DAO, $GSD tokeni ile temsil ediliyor. Token arzının 33.000 ile sınırlı olması, tokenlerin platformda stake edilip protokol gelirlerinden pay alması, yönetim oylamalarında oy hakkı tanınması gibi durumlar GSD’yi iyi bir orta vade yatırımı yapıyor. GSD TraderJoe üzerinden alınabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?