Gizlilik Odaklı Kripto Para Monero, Neden Yükselişe Geçti?

Gizlilik esaslı coin Monero geçtiğimiz gün %32 oranında değer kazanarak fiyatını 316 dolar’a çıkardı. Monero’nun fiyatındaki ani artış, ABD Hazinesi’nin 2023’ten itibaren 10.000 dolar’ın üzerindeki kripto transferlerinin vergi dairesine bildirilmesi gerektiğini açıklamasından bir gün sonra geldi.

[irp posts=”27282″ name=”Bitcoin (BTC) Bu Gelişmenin Ardından Yeniden 40.000 Dolar Seviyesinin Altına Düştü”]

Monero çalışma sistemi gereğince, kullanıcılarının kimliklerini korumak için işlemlerin kökenini gizler. Karanlık ağda kripto para kullananlar arasında popüler bir coin’dir. ABD vergi dairesi olan İç Gelir Servisi Monero işlemlerini izleyemezse, kurallara uymayanları yargılayamaz. Bu mantık kripto paranın fiyatının yükselmesi için yeterli bir sebep gibi görünüyor.

Ancak işlerin o kadar basit olmadığını belirtmekte fayda var. Blockchain analiz firması Ciphertrace, Monero işlemlerini izleyebileceğini iddia ettiği patentli bir yazılıma sahip. Ayrıca rakip Chainalysis, işlemlerin nasıl izleneceğini öğrenmek için IRS ile 625.000 dolar’lık bir sözleşme yaptı. Kripto analiz firması, IRS’in Monero gibi gizlilik odaklı coin’ler ve BTC’nin Lightning Network gibi sistemlerini takip etmek için açtığı ihaleyi kazan isim olarak biliniyor.

Bununla birlikte Monero, fiyat artışına rağmen geçen haftaya kıyasla yaklaşık %21 daha düşük bir fiyata sahip. En iyi kripto paraların tümü gibi, Monero da Çin’den gelen haberlerle değer kaybetti. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter’daki Bitcoin eleştirisiyle birleşince, açıklamalar piyasayı sarstı.

Bitcoin’in fiyatı Çarşamba günü 30.415 dolar’a kadar düştü ve ardından şu anki fiyatı yaklaşık 40.000 dolar’a yükseldi. Monero, Şubat ayından bu yana en düşük fiyatı olan 198 dolar’ı test etti. Ama şu an için coin’ler geri gelmiş gibi görünüyor.

5.5 milyar dolar’lık piyasa değeri ile Monero şu anda piyasa değerine göre 27’inci en büyük kripto para birimi ve yaklaşık 309 dolar’dan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.