Ekim 3, 2023

Gizemli Twitter Hesabı Ortalığı Karıştırdı: Bitcoin Mucidi Geri Mi Döndü?


Bitcoin ‘in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği uzun zamandır kripto para meraklılarının ve gözlemcilerin kafasını karıştırıyor. On yılı aşkın bir süredir ipucu arayışları, aralarında programcılar Hal Finney ve Nick Szabo ile Elon Musk ve Steve Jobs’un da bulunduğu birçok muhtemel adayın ortaya çıkmasına neden oldu. En yüksek sesle iddiada bulunan kişi, kendisinin Satoshi olduğunu defalarca ileri süren bilgisayar bilimcisi Craig Wright olmuştur.

Wright’ın iddialarına rağmen, Satoshi’nin gerçek kimliğine dair kesin bir kanıt bulmak zor. Bununla birlikte, son beş yıldır uykuda olan ve Satoshi’ye ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabından yakın zamanda atılan bir tweet heyecan ve spekülasyon yarattı. Şifreli tweet, Bitcoin’in orijinal whitepaper’ında bulunmayan yönlerini keşfetmeyi ima etti. Ancak hesabın gerçekliği konusunda şüpheler devam ediyor.

“Satoshi” Sessizliğini Bozdu

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Twitter alışılmadık bir adım atarak tweet’e hesabın aslında Satoshi Nakamoto’ya ait olmadığını belirten bir not ekledi. Notta hesabın “sahtekar olduğu kanıtlanmış” Wright tarafından kontrol edildiği ve içeriğine “güvenilmemesi gerektiği” uyarısında bulunuluyor.

Kısa bir süre önce şirketteki hissedar dolandırıcılığı iddiaları ve Wright’ın belgelerde tahrifat yaptığına dair kanıtlar nedeniyle nChain’deki görevinden istifa eden eski nChain CEO’su Christen Ager-Hanssen, hesap sahibini “tamirci, barmen” ve Wright’a inandığını itiraf eden Andy Rowe olarak tanımlayarak olaya dahil oldu.

https://twitter.com/agerhanssen/status/1708911279044170050

Satoshi Nakamoto “nun attığı tweet, Bitcoin’in “white paper’da açıkça yer almayan” ek teknik yönlerinin açıklanacağını ima ediyordu. Bununla birlikte, tweet Satoshi’nin kendisi kadar şifreli kalmaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda neyin yayınlanacağına dair somut bir ayrıntı vermiyor.

Güncel piyasa hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : DAILYCOIN

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?