Aralık 2, 2019

Gıda Sektöründe Tasarrufun Öncüsü Blockchain!

Blockchain teknolojisi hayatımıza kripto paralar ile girdi. Hal böyle olunca da bir çok kişi bu teknolojinin finans sektörü endeksli bir teknoloji olduğunu düşündü. Gerçeğin böyle olmadığı ise, hemen hemen her sektörden gelen blockchain tabanlı çözümler ile rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Gıda sektörü de, blockchain tabanlı çözümlere oldukça uygun bir sektör. Hatta geçtiğimiz günlerde dünya pirinç sektörünün ve Nestlé’nin blockchain çözümlerini sizlerle paylaşmıştık. Juniper Researh tarafından yapılan bir araştırma, gıda ve gıdaya dayalı parakende sektörlerinin maliyet sorunları için, blockchain tabanlı çözümlere ne kadar açık olduğunu ortaya koyuyor.

Rapora göre gıda sektörü, tedarik zincirlerini ve ters tedarik zinciri olan ‘gıdayı geri çağırma sürecini’, geliştirerek maliyetleri büyük oranda düşürebilir. Bu süreçlerin geliştirmesinde, nesnelerin interneti ve blockchain teknolojisi ortaklaşa bir rol oynayarak, ortaya müthiş bir potansiyel çıkartabilir.

Rapora göre gıda sektörünün en büyük problemlerinden birisi, tüketiciler ile arasında ki güven problemi.  Bu güven probleminin nedeni ise şeffaflığın olmaması. Bu neden ise arada bulunan ve bazı gıdalarda onları geçen aracılar. Blockchain teknolojisi hem bütün tedarik sürecini şeffaf bir hala getiriyor, hemde aradaki bütün aracıları ortadan kaldırabiliyor.

Rapora göre, gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar, uygun teknolojileri kullanılırsa, gıda sektörü önümüzdeki 5 yıl içinde 31 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?