Gıda Sektöründe Tasarrufun Öncüsü Blockchain!

0
567

Blockchain teknolojisi hayatımıza kripto paralar ile girdi. Hal böyle olunca da bir çok kişi bu teknolojinin finans sektörü endeksli bir teknoloji olduğunu düşündü. Gerçeğin böyle olmadığı ise, hemen hemen her sektörden gelen blockchain tabanlı çözümler ile rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Gıda sektörü de, blockchain tabanlı çözümlere oldukça uygun bir sektör. Hatta geçtiğimiz günlerde dünya pirinç sektörünün ve Nestlé’nin blockchain çözümlerini sizlerle paylaşmıştık. Juniper Researh tarafından yapılan bir araştırma, gıda ve gıdaya dayalı parakende sektörlerinin maliyet sorunları için, blockchain tabanlı çözümlere ne kadar açık olduğunu ortaya koyuyor.

Rapora göre gıda sektörü, tedarik zincirlerini ve ters tedarik zinciri olan ‘gıdayı geri çağırma sürecini’, geliştirerek maliyetleri büyük oranda düşürebilir. Bu süreçlerin geliştirmesinde, nesnelerin interneti ve blockchain teknolojisi ortaklaşa bir rol oynayarak, ortaya müthiş bir potansiyel çıkartabilir.

Rapora göre gıda sektörünün en büyük problemlerinden birisi, tüketiciler ile arasında ki güven problemi.  Bu güven probleminin nedeni ise şeffaflığın olmaması. Bu neden ise arada bulunan ve bazı gıdalarda onları geçen aracılar. Blockchain teknolojisi hem bütün tedarik sürecini şeffaf bir hala getiriyor, hemde aradaki bütün aracıları ortadan kaldırabiliyor.

Rapora göre, gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar, uygun teknolojileri kullanılırsa, gıda sektörü önümüzdeki 5 yıl içinde 31 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın