Geliştirici Ekibi, Vitalik Buterin’in Shibu Inu’ları Bağışlamasının Ardından Ethereum’a Savaş İlan Etti

Haftanın başlarında, Ethereum kurucu ortağı, binlerce yatırımcıyı etkileyen sert bir karar verdi. Shiba Inu geliştiricileri, kalan arza değer katmak için coin’i piyasadan çıkarmanın bir yolu olarak; coin arzının bir kısmını Vitalik Buterin’in cüzdanına göndermeyi seçmişlerdi. Fiyatlar düşükken yatırımcılar Buterin’in token’lar konusunda fazla endişelenmediğinden ve birkaç kuruş için itibarından kesinlikle ödün vermeyeceğinden emindi.

Dogecoin büyük bir başarıya ulaştığından beri, kopyaları da yükselmeye başladı ve bunların arasında en başarılı olanı Shiba Inu (SHIB) oldu. Geçtiğimiz günlerde şaka coin 13 milyar doları aşan piyasa değeri ile kendi zirvesine ulaştı. Coin bu seviyelerdeyken, Buterin bazıları tarafından “rug pull” olarak tanımlanan bir şekilde; milyonlarca SHIB coin’i Hindistan’daki hayır kurumlarına bağışladı. Rug pull; geliştiricilerin bir projeyi terk edip yatırımcılarının parasını aldıkları bir dolandırıcılık türüdür. Sonuç olarak SHIB, takip eden günlerde değerinin yüzde 50’sinden fazlasını kaybetti.

Vitalik’in kararı hakkında çok fazla tartışma oldu. Milyonlarca insanın COVID-19 ile mücadele ettiği Hindistan’a bağış yapmak ne kadar asil olursa olsun, masum yatırımcıların bu durumdan etkilendiği inkar edilemez bir gerçek. Shiba Inu’nun Ethereum tabanlı bir proje olduğunu da belirtmek gerekir, yani SHIB token Buterin’in yarattığı ekosistemin bir parçası. Vitalik Buterin’in rug pull mu gerçekleştirdiği yoksa bir kahraman mı olduğu ise kişisel bir görüş olarak kalmaya devam ediyor.

Rug Ethereum Tanıtımı (RETH)

Bunun bir rug pull olduğuna karar veren birkaç geliştirici, kripto topluluğunu, tek amacı Vitalik Buterin’in Ethereum’unun peşinden gitmek olacak bir kripto projesi başlatmalarına yardım etmeye çağırıyor. Ekip, rug-pull’ları engellemeye yardımcı olacak bir taban hareketi yaratmayı hedefliyor ve Ethereum listesinin hemen başında.

Ethereum’u hedefleri haline getiren grup, bir tweet paylaşarak Buterin’e ve Ethereum’a savaş ilan etti:

Vitalik Buterin Shiba Inu’ya (SHIB) rug pull yaptı. Biz de ETH’ye aynı şeyi yapalım. Binance Smart Chain’de Rug Ethereum’u (RETH) tanıtıyoruz. Bu, BNB için ETH’den ayrılan bir token. İlk WARONRUGS token’ı. ETH’lerinizi Satın!”

Proje, Ethereum’un en güçlü rakiplerinden biri haline gelen Binance Smart Chain üzerinde başlayacak. Geliştiricilerin planladıkları sistem ETH üzerindeki baskıyı sabit tutacaktır. Daha fazla insan RETH satın aldıkça, baskı artmaya devam edecek.

Ekip bir blog gönderisinde şunları belirtti:

“Günümüzde çoğu şaka kripto parası gibi dev bir ponzi oluşturmak için kendi token’ımıza daha fazla likidite eklemek yerine, biz Venüs Protokolünü kullanacağız. Venus Protokolü, daha fazla BNB satın almak için çok düşük marj riskiyle (tasfiye riskinden kaçınmak için) ETH ödünç almakta kullanılıyor. Ve bu da Binance Smart Chain’de ETH çiftleri üzerinde sürekli satış baskısı yaratmaya katkıda bulunuyor. Ayrıca RETH ticareti yaparak ETH’ye satış baskısı eklerken BNB değerini artırmaya da katkıda bulunabilirsiniz. Öyleyse ne bekliyorsunuz?”

Şimdilik, bunların hepsi bir deney, ama bu açıdan bakarsak, Shiba Inu da kendisini “merkezi olmayan, kendiliğinden topluluk inşası konusunda bir deney” olarak adlandırıyor ve şu anda milyarlarca dolar değerinde.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları yüksek riskli yatırımlardır ve şaka tokenleri ise daha çok riskli yatırım olup yatırımınızın tamamını kaybetmenize neden olabilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.