Mayıs 2, 2019

Gartner, Küresel Marketlerin Yüzde 20’sinin 2025’e Kadar Blockchain Kullanacağını Öngörüyor

Gartner, Inc. 2025 yılına kadar, geliri yüksek ilk 10 markanın %20’sinin gıda güvenliği ve izlenebilirlik açısından üretim, kalite ve tazeliğe görünürlük sağlamak amacıyla blockchain teknolojisini kullanacağını tahmin ediyor. Analistler Londra ve Sidney’de yapılan 2019 Gartner Müşteri Deneyimi ve Teknolojileri Zirvesi’nde Teknoloji Trendlerini ve Müşteri Deneyimi Üzerindeki Etkilerini Tartıştılar.

Yıllık hazır gıda satışları, dünya genelinde tüm bölgelerde gittikçe artıyor. Müşterinin yiyeceklerin kaynağına ve genel tazeliğe olan anlayışı artmış durumda. Görünürlük sağlayan ve ürünlerini belirli standartlar içinde sertifikalandırabilen market perakendecileri, tüketicilerin güven ve sadakatini kazanacaktır.

Gartner’ın kıdemli araştırma direktörü Joanne Joliet,

“Blockchain, bakkalların müşterilerine güven vermelerine yardımcı olabilir, güven ve sadakati geliştirip koruyabilir” dedi. 

“Bakkal perakendecileri, ürünleri için şeffaflık sağlamak amacıyla blok zinciri teknolojisini denemek ve benimsemek istiyorlar. Ek olarak, ürün kaynağını zaman kaybetmeden anlamak ve saptamak, örneğin geri çağırmada yer alan ürünleri tanımlamak amacıyla dahili olarak kullanılabilir.” 

Blockchain teknolojisi, gıda tedarik zincirinin yanı sıra şeffaflığı ve görünürlüğü arttırmak için ideal bir teknoloji olarak gözüküyor.

Verilerin doğruluğunu sağlamak ve hem tüketicilere hem de perakendecilere güven vermesini sağlamak amacıyla gıda kaynağı, kalite, geçiş sıcaklığı ve tazelik üzerinde şifreleme özellikleri kullanılabilir. 

Bazı marketler zaten blok zinciri ile deneme yapıyorlar ve uygulamalar geliştiriyorlar. Örneğin, Walmart şimdi, Blockchain tabanlı bir çiftlikten mağazaya izleme sistemi uygulamak için yapraklı yeşillik tedarikçileri talep ediyor.

Unilever ve Nestle gibi diğer marketler de gıda kirliliğini izlemek amacıyla blockchain teknolojisini kullanıyorlar.

Joliet, “Marketçiler daha yüksek görünürlük ve izlenebilirlik standartlarına sahip oldukları için, Blockchain teknolojisinin gelişmesine öncülük edecekler, bu teknolojinin tüm perakende alanlarına yayılacağına inanıyoruz” dedi.

“Finansal hizmetler endüstrisinin Blockchain’i kullanması gibi, marketler de blockchain teknolojisini ekosistemlerine uygulayarak en iyi uygulamaları geliştirecekler. “

Kaynak:Gartner

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?