Gartner, Küresel Marketlerin Yüzde 20’sinin 2025’e Kadar Blockchain Kullanacağını Öngörüyor

0

Gartner, Inc. 2025 yılına kadar, geliri yüksek ilk 10 markanın %20’sinin gıda güvenliği ve izlenebilirlik açısından üretim, kalite ve tazeliğe görünürlük sağlamak amacıyla blockchain teknolojisini kullanacağını tahmin ediyor. Analistler Londra ve Sidney’de yapılan 2019 Gartner Müşteri Deneyimi ve Teknolojileri Zirvesi’nde Teknoloji Trendlerini ve Müşteri Deneyimi Üzerindeki Etkilerini Tartıştılar.

Yıllık hazır gıda satışları, dünya genelinde tüm bölgelerde gittikçe artıyor. Müşterinin yiyeceklerin kaynağına ve genel tazeliğe olan anlayışı artmış durumda. Görünürlük sağlayan ve ürünlerini belirli standartlar içinde sertifikalandırabilen market perakendecileri, tüketicilerin güven ve sadakatini kazanacaktır.

Gartner’ın kıdemli araştırma direktörü Joanne Joliet,

“Blockchain, bakkalların müşterilerine güven vermelerine yardımcı olabilir, güven ve sadakati geliştirip koruyabilir” dedi. 

“Bakkal perakendecileri, ürünleri için şeffaflık sağlamak amacıyla blok zinciri teknolojisini denemek ve benimsemek istiyorlar. Ek olarak, ürün kaynağını zaman kaybetmeden anlamak ve saptamak, örneğin geri çağırmada yer alan ürünleri tanımlamak amacıyla dahili olarak kullanılabilir.” 

Blockchain teknolojisi, gıda tedarik zincirinin yanı sıra şeffaflığı ve görünürlüğü arttırmak için ideal bir teknoloji olarak gözüküyor.

Verilerin doğruluğunu sağlamak ve hem tüketicilere hem de perakendecilere güven vermesini sağlamak amacıyla gıda kaynağı, kalite, geçiş sıcaklığı ve tazelik üzerinde şifreleme özellikleri kullanılabilir. 

Bazı marketler zaten blok zinciri ile deneme yapıyorlar ve uygulamalar geliştiriyorlar. Örneğin, Walmart şimdi, Blockchain tabanlı bir çiftlikten mağazaya izleme sistemi uygulamak için yapraklı yeşillik tedarikçileri talep ediyor.

Unilever ve Nestle gibi diğer marketler de gıda kirliliğini izlemek amacıyla blockchain teknolojisini kullanıyorlar.

Joliet, “Marketçiler daha yüksek görünürlük ve izlenebilirlik standartlarına sahip oldukları için, Blockchain teknolojisinin gelişmesine öncülük edecekler, bu teknolojinin tüm perakende alanlarına yayılacağına inanıyoruz” dedi.

“Finansal hizmetler endüstrisinin Blockchain’i kullanması gibi, marketler de blockchain teknolojisini ekosistemlerine uygulayarak en iyi uygulamaları geliştirecekler. “

Kaynak:Gartner

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın