Gana Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi

Kripto para sektöründeki en sık karşılaştığımız gelişmelerden biri de dijital para piyasaya sürmek. Bu gelişmeyi bünyesine dahil eden ilk büyük isim Facebook olmuştu. Ardından Çin’den gelen dijital para haberi sektör de çok konuşuldu. Ülkemizde de dijital para çalışmalarının başlayacağı duyurusu geçtiğimiz günlerde büyük ses getirdi. Bu haberlerine yanına en güncel isim olarak Gana Merkez Bankası dahil oldu.

BNN Bloomberg tarafından paylaşılan bir duyuruya göre Gana Merkez Bankası kendi dijital parasını piyasaya sürebilir. Gana Merkez Bankası Başkanı Ernest Addison tarafından paylaşılan bilgilere göre Gana, ülkedeki dijital teknolojileri geliştirebilmek adına kendi dijital parasını geliştirebilir.

Ernest Addison, ülkedeki vatandaşlar geçtiğimiz yıllarda mobil ödeme sistemlerine yönelmeye başladıkları bilgisini paylaştı. Yaptığı açıklamaya göre Gana’da ki mobil ödeme işlemlerinin hacmi 2017’de 982 milyon civarındaydı ama bu seviye 2018’de 1.4 milyara kadar ulaştı. Bu artışa bakarak Gana’da ki dijital dönüşüm sürecinin ne denli büyük olduğunu görebiliriz. İşte tam da bu sürece ayak uydurmak amacıyla Gana kendi dijital parasını piyasaya sürmek istiyor.

Son olarak BNN Bloomberg tarafından paylaşıma bilgilere göre Gana Merkez Bankası yakın bir zamanda dijital para ile ilgili bir pilot proje hazırlayacak. Pilot proje ardından olumlu bulunduğu takdir de dijital paranın piyasa sürülmesi bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.