Nisan 14, 2020

G20’nin Finansal İstikrar Kurulu’ndan, Stablecoinler İçin Öneri

Bugün, G20’nin Finansal İstikrar Kurulu (FSB) küresel stablecoin’lerin getirdiği düzenleyici, denetleyici ve gözetim zorluklarını ele alan bir belge yayınladı.

Reuters tarafından bugün erken saatlerde FSB’nin stablecoin’leri “orantılı olarak” düzenleme niyeti olduğu bildirildi. FSB, yargı düzeyinde merkez bankalarına ve G20 yetkililerine yönelik on üst düzey tavsiyede bulundu. Daha spesifik olarak, fiyatı sabitlenmiş kripto para birimlerinin denetimi ve düzenlenmesi için birleşik bir küresel yaklaşım öneriyorlar.

FSB ayrıca yetkililere, tamamen merkezi olmayan stablecoin’leri kontrol edemez ve düzenleyemezlerse, onları yasaklamayı düşünmeleri gerektiği önerisini de sundu.

Önerilen, Tether gibi mevcut stablecoin’leri ve merkez bankası dijital para birimleri de dahil olmak üzere gelecekteki paralar için geçerli olmalıdır. Bir BIS araştırmasına göre, dünya merkez bankalarının %80’i zaten bu tür CBDC’leri başlatmak için çalışıyor.

Stablecoin’lerin popülerliği ve piyasa hacimlerinde gün geçtikçe artış yaşanıyor. Özellikle son piyasa çöküşünden sağ çıkanlar stablecoin’ler oldu diyebiliriz. USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) gibi stablecoin’ler de büyük artışlar kaydediyor. Birincinin piyasa değeri 730 milyon dolar ve ikincisi sadece yedi ay önce piyasaya sürülmüş olmasına rağmen şu an 200 milyon dolara yaklaşıyor.

Bununla birlikte Amerikan çokuluslu yatırım bankası, hızlı benimsenme sebebiyle ciddi düzenleyici engelleri oluşabileceğini söyledi. Ve FSB’nin tavsiyeleri bu yönde atılan ilk önemli adım olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.