Fundstrat Global Dijital Stratejisti: Bitcoin’in Mevcut Geri Çekilmesi Sağlıklı

0
135

Fundstrat Global Advisors LLC’nin dijital stratejisti David Grider, mevcut Bitcoin geri çekilmesinin sağlıklı olduğunu ve rallinin sona ermediğini düşünüyor.

10-11 Ocak’ta dünyanın en büyük kripto para birimi tarafında yaşanan yüzde 20’lik düşüşün ardından, şimdi Bitcoin sakinleşti ve 35.100 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Düzeltmeyi etkileyebilecek birkaç katalizör olduğu düşünülüyor. Örneğin, birkaç büyük tasfiye (Binance’de 410 milyon dolarlık Bitcoin vadeli işlemlerinde, Bybt hizmetinin sağladığı verilere göre 2.4 milyar dolar) ve ayrıca Birleşik Krallık düzenleyicisi FCA’nın, perakende kullanıcılar için kriptoya yatırım yapmanın yüksek riskleri hakkında yayınladığı rapor.

Ayrıca, büyük İngiliz bankası HSBC, kripto odaklı şirketlere hizmet vermeyi reddetti.

Son düşüşten önce, Bitcoin 30.000 dolar seviyesinin üstüne çıktığı ve ardından 7 Ocak’ta 39.000 dolar’ı aştığı 2 Ocak’tan başlayarak arka arkaya birçok kez tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Fundstrat’ın önde gelen dijital strateji uzmanı David Grider, bu düzeltmenin sağlıklı olduğunu ve BTC’nin henüz zirveye çıkmadığını belirtti.

“Geri çekilmenin sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.”

Bunların yanında haber kaynağı Bloomberg’e göre 2018’de ulaştığı en düşük seviyeden bu yana Bitcoin artışı yüzde 900’e ulaştı. Son elli yılda, geleneksel değer deposu olan altın da dahil olmak üzere, diğer tüm varlıkların çılgın yükseliş döngüleri Bitcoin‘in yanında önemsiz hale geldi.

Altın, 1970’lerin sonlarında ons başına 200 dolardan 800 doların üzerine çıktı ve ardından 2012’de 1.800 doların üzerine çıktı. Geçen yıl, kıymetli maden bir düzeltmeden toparlandı, ancak 2.000 doların biraz üzerine çıkabildi. Nikkei ise 225’in 1980’lerde yükselişi ve 1990’larda Nasdaq’ın yükselişi de bu çılgın yükseliş döngüleri arasında yer alıyor.

Bitcoin’in bu sert hareketleri bazı yatırımcıları da endişelendiriyor. Bu sebeple “Önceki balonları solladı.” denen BofA stratejistlerinin Cuma günkü notunda şu soru gündeme geldi: Bitcoin tüm balonların en büyüğü mü?

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın