Kasım 24, 2022

FTX’in Tether Bağlantısı Olabilir mi? Detaylar Korkutucu!

Yakın zamanda çöken borsa FTX, 11 Kasım 2022’de yapılan resmi başvuruyla ‘iflas etmiş’ statüsüne kavuştu. Bilindiği üzere eski CEO Sam Bankman-Fried’ın Alameda Research’e yaptığı transfer büyük bir problemi tetikledi. FTX, müşterilerin yaklaşık 5 milyar dolarlık para çekme işlemlerini karşılayamadı.

İflas başvurusunda ortaya çıkan detaylar ise rahatsız etmeye devam ediyor. Binance’in FTX’i satın alarak enkazı kurtarmak istemesi askıya almıştı. Ancak bu gelişmenin ardından müşteriler Binance’e karşı da şüphe duymaya başladı. Binance ise tüm rezervlerini açıklayarak güvence verdi.

FTX, Bir Bankaya Sahip

FTX iflası sonrası ortaya çıkan detaylar endişeleri arttıracak cinsten. Bunlardan birisi de batık borsanın ABD’de bir bankaya sahip olması.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, FTX’in hissedarı olduğu Washington Eyaletindeki Farmington State Bank’ın bu yıl yalnızca bir şubesi ve üç çalışanı vardı. Kredi kartı ya da online bankacılık hizmeti bile vermiyordu.

Bu küçük banka ile FTX’in çöküşü arasındaki ilişki, borsa ve işleyişiyle ilgili başka sorulara da yol açtı. Bunlar arasında: Merkezi Bahamalar’da bulunan FTX daha büyük bir finansal sisteme ne kadar entegre oldu? Yetkililer başka neleri gözden kaçırmış olabilir? FTX’in kayıp varlıklarını ararken Farmington bu büyük iflasa nasıl dahil olacak?

Farmington State Bank; FTX ve Alameda Research’ün bankanın ana şirketi olan FBH’ye 11,5 milyon dolar yatırım yapmasının ardından Mart ayında birlikte çalışmaya başladı.

Borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried’in üst düzey yardımcılarından Ramnik Arora, FTX tarafından yapılan ve finans yetkililerinin bankanın net değerinin dört katından fazla olduğunu iddia ettiği yatırımı denetledi.

İddialar Arasına Tether de Dahil Oldu

Banka 2020 yılında FBH tarafından satın alındı. Deltec’in en tanınmış müşterisi, dolara bağlı bir stabilcoin sağlayan 65 milyar dolarlık varlığa sahip bir kripto para şirketi olan Tether.

Tether, münzevi kurucuları ve offshore banka hesapları nedeniyle uzun süredir mali sorunlarla karşı karşıyaydı. FTX, Alameda aracılığıyla Tether’in en büyük ticaret ortaklarından biriydi ve bu da stabilcoin’in FTX’in dolandırıcılık faaliyetlerine kimse farkında olmadan bağlanacağı endişelerine yol açtı.

Farmington’un gidişatı henüz belli değil. Farmington şu anda çevrimiçi Moonstone Bank olarak biliniyor. FTX’in yatırımından birkaç gün önce bu isim ticari marka haline getirilmişti. Moonstone web sitesinde Bitcoin veya diğer dijital para birimleriyle ilgili hiçbir şey yok. Açıklamaya göre Moonstone “yeni nesil finansın gelişimine” yardımcı olmak istiyor.

Ancak FTX’in bir bankayı nasıl aldığına dair sorular oldukça belirsiz. Bu durum gelecekte daha fazla sorunu doğurma ihtimali taşıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coinpedia
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?